W Stronę Ojca i no co ty Tato
Nadojciec
02.10.2008.
Gdy byliśmy jeszcze w związku z naszą partnerką, matką naszego dziecka, bywało różnie, były bardzo szczęśliwe dni i ciężkie chwile. Byliśmy rodziną, przebywaliśmy wszyscy w domu, żyliśmy ze sobą. Jakimi byliśmy wtedy rodzicami – ciężko to oceniać, zachowanie obiektywności w stosunku do na samych jest ogromnie trudne a często wręcz niemożliwe.
Zdarzało się nam krzyknąć na dziecko, mieć zły dzień i po pracy chcieliśmy tylko leżeć na kanapie i szukać czegoś sensownego do oglądania w telewizji. Mieliśmy też momenty, np. po tym jak dostaliśmy zasłużony awans w pracy, gdy całą rodziną jechaliśmy 500 km by zobaczyć morze i wspólnie zbudować zamek z piasku.
Wspominając przeszłość natrafiamy na więcej momentów gdy byliśmy zmęczeni, niezadowoleni, opryskliwi w stosunku do członków rodziny – jednym słowem samo życie.
Teraz gdy nas związek się rozpadł, stajemy na przysłowiowych rzęsach by czas, który spędzamy z dzieckiem był idealny, perfekcyjnie zaplanowany, „dograny” w każdym szczególe. Choćbyśmy mieli 41 stopni gorączki, to naszpikowani lekami przyjedziemy na spotkanie z dzieckiem! Nawet gdy stracimy prace i zupełnie nam się w tym momencie życia nic nie udaje to w czasie spotkań z dzieckiem będziemy „trzymali fason”.
Nie do pomyślenia jest nas odmówienie czegokolwiek naszemu dziecku – wszystko uległo zmianie.
Z jednej strony to cudownie, że tak się zmieniliśmy, zrozumiałe, że szanujemy czas, który możemy spędzić z dzieckiem (przecież mamy go teraz tak niewiele).
Z drugiej strony przestajemy być sobą w relacji z dzieckiem. Co się z tym wiąże budujemy nie prawdziwy obraz siebie w oczach dziecka.
Co robić?
Przede wszystkim być sobą! Pozwolić na to by dziecko było przy nas gdy odnosimy zarówno sukcesy jak i dotyka nas gorycz porażki.
Pamiętajmy, że stając się nad doskonałym ojcem, przestajemy być prawdziwym tatą naszego dziecka!
Bądźmy sobą i budujmy więź z dzieckiem opartą na zaufaniu, naturalności i szczerości.

Dota Szymborska
Redaktor naczelna www.wczesnaedukacja.com
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


24.04.2018.