W Stronę Ojca i no co ty Tato
Małżonek w separacji ma prawo do wsparcia
21.09.2008.
Małżonek, który nie jest wyłącznie winny separacji, może liczyć na alimenty od współmałzonka. W pozwie separację małżonek może domagać się alimentów od współmałzonka. Wolno tego żądać również w odrębnej sprawie wniesionej do sądu po separacji. Jednakże, jeśli separacja zostanie orzeczona bez orzekania winie, alimenty będą przysługiwały tylko wówczas, gdy zdana osoba najduje się w niedostatku. Natomiast jeśli separacja zostanie orzeczona z wyłącznej winy drugiego małżonka, alimenty będą przysługiwać także wówczas, gdy zainteresowany świadczeniem nie znajduje się w niedostatku. Wystarczającym uzasadnieniem dla ich przyznanie jest wówczas to, że separacja pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej osoby wnoszącej o świadczenie. Pozwany małżonek zobowiązany jest wtedy przyczyniać się poprzez alimenty do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb wnoszącego o świadczenie małżonka. Jednakże sąd przy ustalaniu wysokości alimentów musi uwzględniać także możliwości zarobkowe i majątkowe tego, kto ma je płacić. Inaczej niż w wypadku rozwodu, nie ma żadnego czasowego ograniczenia prawa do alimentów dla pozostającego w separacji .

Zaznaczyć trzeba, że małżonkowie mają po separacji obowiązek wzajemnej pomocy, ale tylko jeśli wymagają tego względy słuszności.

Jednym z najistotniejszych skutków separacji, jest wyłączenie prawa do dziedziczenia po małzonku . Majątek czy jakaś część majątku małżonka, który zmarł w separacji, może przypaść drugiemu z nich tylko wówczas, gdy zmarły uwzględnił go w testamencie. Prawo po zachowku nie wchodzi w takich wypadkach w rachubę. Dodać warto, że z dniem uprawomocnienia się wyroku orzekającego separację ustaje wspólność majątkowa między małżonkami, jeśli już wcześniej nie ustała wskutek umowy majątkowej małżeńskiej spisanej u notariusza (intercyzy) lub wskutek wyroku sądowego znoszącego tę wspólność, czy też upadłości jednego z małżonków.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 2 gości
22.03.2018.