W Stronę Ojca i no co ty Tato
Nowe sposoby na dłużników alimentacyjnych
30.07.2008.
Wkrótce można się spodziewać wejścia w życie ustawy przywracającej Fundusz Alimentacyjny. Od października więc będą już stosowane nowe zasady wypłaty pomocy dla dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów (wnioski można składać od 1 sierpnia).
Zasadnicza różnica polega na trybie wszczynania postępowania przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu. Teraz inicjatywa należy do komornika prowadzącego egzekucję. Od października będą dwa tryby. Gminy będą wszczynać postępowanie przeciwko dłużnikowi z urzędu, jeśli wypłacają pomoc na jego dzieci. Będą też mogły je prowadzić na wniosek wierzyciela alimentacyjnego.

Więcej zajęć będą miały od października służby zatrudnienia. Będą bowiem wzywać bezrobotnych dłużników alimentacyjnych nie rzadziej niż co dziesięć dni, czyli częściej niż dotychczas i częściej niż innych (co miesiąc). W praktyce niesolidny rodzic może mieć obowiązek stawiania się w powiatowym urzędzie pracy nawet co tydzień, a to w celu potwierdzenia swojej gotowości do podjęcia pracy i uzyskania informacji o możliwości zatrudnienia lub szkolenia. Ustawa o FA została uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji, a pośpiech spowodował, że zawiera sporo niedociągnięć.Mozna się więc spodziewać jej kolejnych nowelizacji.


Na przykład w Gdańsku W 2006 r. aktywizacji poddano 180 dłużników alimentacyjnych (z 320 wniskowanych przez gminy), a zatrudnienie znalazło tylko 19 osób. W 2007 r. na 125 aktywizowanych zaczęło pracować 49 osób. Dłużnicy często się nie zgłaszają na nasze wezwania lub odmawiają podjęcia zatrudnienia. Zwykle są to ludzie mający trudną sytuację osobistą.

 

Żródło: Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


24.04.2018.