W Stronę Ojca i no co ty Tato
długi po rozwodzie
20.07.2008.
Za dług, który obciążał solidarnie obu małżonków w czasie trwania wspólności, odpowiadają oni tak samo po jej ustaniu, a więc po rozwodzie, separacji, podpisaniu intercyzy o rozdzielności, zniesieniu wspólności wyrokiem sądu albo jej ustaniu wskutek upadłości albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków. Sąd może jednak zadecydować o innym niż równy im solidarny podziale spłaty długu.

Sąd może w wyroku obejmującym podział majątku wspólnego zobowiązać jednego z małżonków do spłacenia takich długów i zwolnić drugiego z obowiązku spłaty. Może też wskazać, w jakiej części dług ma spłacić mąż, a w jakiej żona, i uwzględnić to we wzajemnych rozliczeniach małżonków. Jednak rozstrzygnięcie to nie jest wiążące dla wierzyciela małżonków, a więc także dla banku, w którym małżonkowie wspólnie zaciągnęli kredyt na budowę mieszkania czy domu. Wierzyciel może nadal żądać spłaty całego długu od każdego z nich, chyba że wyraził oficjalnie zgodę na „przypisanie” długu jednemu tylko z małżonków albo na jego podział między nich.

Gdyby wierzyciel ściągnął dług od tego z małżonków, który wedle orzeczenia sądu o podziale majątku dorobkowego nie był zobowiązany do jego spłaty, małżonek ten może domagać się zwrotu, także na drodze sądowej, od drugiego małżonka czy byłego małżonka.

Źródło : Rzeczpospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.04.2018.