W Stronę Ojca i no co ty Tato
Kontakty i alimenty w nowym Kodeksie Rodzinnym
16.07.2008.
Nowe zawarte w noweli KRiO przepisy zagwarantują rodzicom prawo do kontaktów z dzieckiem. Chodzi przede wszystkim o odwiedziny, spotkania, zabieranie poza miejsce jego stałego pobytu, bezpośrednie porozumiewanie się z nim, prowadzenie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość.

Przepisy o kontaktach z dzieckiem, ich ograniczeniach i ewentualnymzakazie styczności będą odnosiły się również do rodzeństwa, dziadków ipowinowatych, a także innych osób, jeśli sprawowały przez dłuższy czaspieczę nad dzieckiem.

Do istotniejszych nowości należy możliwość nadania dziecku podwójnego nazwiska, jeśli jego rodzice nie mają wspólnego. Będą mogli także zadecydować o nadaniu tylko nazwiska ojca albo tylko matki.

Jeśli sąd ustala ojcostwo, a rodzice nie dojdą do porozumienia w kwestii nazwiska dziecka, będzie ono miało nazwisko podwójne. Obecne przepisy nie wyznaczają kresu obowiązków alimentacyjnych rodziców. Zobowiązują ich do utrzymywania dziecka, „które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie”.

Nowe pozwolą rodzicom odmówić alimentowania dziecka pełnoletniego, jeśli wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla nich, a także gdy dziecko nie stara się o uzyskanie samodzielności finansowej. Osoba zobowiązana będzie mogła także odmówić alimentów, jeśli żądanie ich w konkretnej sytuacji jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Źródło : Rzeczpospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.04.2018.