W Stronę Ojca i no co ty Tato
Komornicy chcą, by zbierano dane alimenciarzy
16.06.2008.
Komornicy apelują do osób uprawnionych do alimentów, ale też sądów, by zbierały dane identyfikacyjne dłużników, jak NIP, PESEL, numer dowodu osobistego. – Każda taka informacja ułatwia identyfikację dłużnika, jego dochodów, majątku, zwiększa skuteczność ściągania alimentów – powiedziała „Rz” Iwona Karpiuk-Suchecka, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej. Te dane są teraz tym ważniejsze, że 1 października wchodzi w życie ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny. Zwiększa ona obowiązki gminy, które będą teraz wypłacać alimenty za niepłacących rodziców.

W razie bezskutecznej egzekucji (nieściągnięcia pełnej należności alimentacyjnej przez dwa ostatnie miesiące) osoba uprawniona może złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Musi jednak dołączyć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji z podaniem przyczyn i opisem podejmowanych przez niego działań. Komornik ma je wydać w ciągu 14 dni, ale egzekucja musi być odpowiednio wcześniej wszczęta. Dlatego komornicy apelują, by wierzyciele występowali do nich o uaktualnianie dokumentacji, aby nie zostać 1 października z kwitkiem.

Alimenty z funduszu przysługują też osobom przebywającym za granicą. Z kolei egzekucja od przebywających za granicą jest możliwa, jeśli znane jest ich miejsce pobytu i jest on legalny.
Źródło : Rzeczpospolita Marek Domagalski
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
24.04.2018.