W Stronę Ojca i no co ty Tato
Czy można wyeksmitować małżonka ze wspólnego mieszkania po rozwodzie?
01.06.2008.
Sąd wyjątkowo może w wyroku nakazać eksmisję jednego z rozwodzących się małżonków, jeśli ten rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.Bez znaczenia jest to, czy przydział opiewa na tego małżonka i czy tylko on jest członkiem spółdzielni. Spółdzielcze prawo do mieszkania uzyskane w czasie trwania małżeństwa należy do obojga małżonków i jest zawsze ich wspólnym dorobkiem.
Sąd kierując się art. 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wydając wyrok rozwodowy, jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, ustala w nim także sposób korzystania z wspólnego mieszkania byłych małżonków. Na zgodny wniosek rozwiedzionych sąd może orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo przyznaniu go jednemu z małżonków, jeżeli drugi wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia mu innego lokum i jeśli przy tym podział  mieszkania lub przyznanie go jednemu z małżonków jest możliwe.

Jednakże w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może na żądanie drugiego małżonka nakazać jego eksmisję ze wspólnego mieszkania. Ocena, czy tak jest w istocie, należy do sądu. Należy pamiętać, jednak że od werdyktu wydanego w I instancji można się odwołać.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


24.04.2018.