W Stronę Ojca i no co ty Tato
Czy można wyeksmitować małżonka ze wspólnego mieszkania po rozwodzie?
01.06.2008.
Sąd wyjątkowo może w wyroku nakazać eksmisję jednego z rozwodzących się małżonków, jeśli ten rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.Bez znaczenia jest to, czy przydział opiewa na tego małżonka i czy tylko on jest członkiem spółdzielni. Spółdzielcze prawo do mieszkania uzyskane w czasie trwania małżeństwa należy do obojga małżonków i jest zawsze ich wspólnym dorobkiem.
Sąd kierując się art. 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wydając wyrok rozwodowy, jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, ustala w nim także sposób korzystania z wspólnego mieszkania byłych małżonków. Na zgodny wniosek rozwiedzionych sąd może orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo przyznaniu go jednemu z małżonków, jeżeli drugi wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia mu innego lokum i jeśli przy tym podział  mieszkania lub przyznanie go jednemu z małżonków jest możliwe.

Jednakże w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może na żądanie drugiego małżonka nakazać jego eksmisję ze wspólnego mieszkania. Ocena, czy tak jest w istocie, należy do sądu. Należy pamiętać, jednak że od werdyktu wydanego w I instancji można się odwołać.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.





Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]



Ostatnio nadesłane:


24.11.2017.