W Stronę Ojca i no co ty Tato
Pozbawiony praw rodzicielskich też ma prawo do spotkań z dzieckiem!
19.04.2008.
Rodzic pozbawiony praw rodzicielskich również ma prawo do widywania się z dzieckiem. Ma do tego prawo nie w oparciu o władzę rodzicielską – której nie posiada tylko jako krewny. Na tej samej zasadzie, jak dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukiem.


Oczywiście w wyjątkowych przypadkach sąd na wniosek opiekuna może zakazać rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Ale nie jest to takie proste, sąd musi bowiem zbadać, czy będzie to zgodne z dobrem małoletniego. Sąd może orzec zakaz w zasadzie tylko w przypadku osoby pozbawionej władzy rodzicielskiej.

Podstawę do zakazania kontaktów z dzieckiem stanowi Art. 113 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. W § 1 czytamy:

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy zakaże rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej osobistej styczności z dzieckiem.

Zamiast zupełnego zakazu kontaktu z dzieckiem, sąd może go ograniczyć np. do rozmów telefonicznych.

Niemniej uznaje się taki zakaz za coś wyjątkowego, co potwierdza postanowienie Sądu Najwyższego I CKN 1115/2000 - z dnia 7 listopada 2000 r.


Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko.


Poza tym w orzeczeniu pojawiło się stwierdzenie, że dobru dziecka nie służy zerwanie kontaktu z rodzicem, nawet jeśli jest on pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Ważne jest to, że sąd może uznać pozbawienie władzy rodzicielskiej za słuszne, a jednocześnie odrzucić żądanie wydania zakazu kontaktu z dzieckiem.

Nawet rodzic pozbawiony praw rodzicielskich może oczekiwać werdyktu stwierdzającego jego prawo do kontaktów i określenia czasu i miejsca spotkań.

Tak samo dziadkowie mają prawo domagać się uregulowania kontaktów z wnukiem – jeśli oczywiście jest to w interesie dziecka. To również potwierdził Sąd Najwyższy

W tym wypadku państwo formalnie chroni prawa ojców i rodzin do widywanie się z dziećmi.
Problem leży w skutecznej egzekucji tego prawa...


Źródło: Rzeczpospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.04.2018.