W Stronę Ojca i no co ty Tato
Rozwód w obliczu prawa.
16.03.2008.
Zdarzają się sytuacje, kiedy sąd odmawia rozwodu. mimo chęci obydwu stron.

Kiedy sąd orzeka rozwód?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Zdarzają się sytuacje, kiedy sąd odmawia rozwodu. mimo chęci obydwu stron. Kiedy sąd orzeka rozwód?


Zupełny i trwały rozkład pożycia” charakteryzuje się długim okresem czasowym. Nie możemy mówić o rozpadzie związku w przypadku pary, która do tej pory żyła zgodnie, a właśnie wczoraj pokłóciła się „na śmierć i życie.”


Kolejnym warunkiem uzyskania rozwodu jest brak perspektyw, sytuacja w której małżonkowie nie widzą żadnej możliwości ponownego scalenia związku.

I oczywiście rozkład więzi: fizycznej, duchowej i gospodarczej.


Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.


Po orzeczeniu rozwodu z winy obojga, lub bez orzekania o winie małżonkowie mają wobec siebie obowiązek alimentacyjny przez 5 lat. Przez pięć lat, każde z małżonków może wystąpić o alimenty na siebie.


Natomiast w przypadku orzeczenia jednostronnej winy, pokrzywdzony małżonek może domagać się alimentów w dowolnym okresie po ustaniu małżeństwa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.04.2018.