W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 07:20:46
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.92.153.90
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Co przyniesie nowy fundusz?
16.03.2008.
Wkrótce czeka nas powrót funduszu alimentacyjnego. Ma być lepiej - prostsza procedura dla ubiegających się pomoc, lepsze ściąganie zaległości od dłużników. A jest o co walczyć. Środki na zaliczkę i na fundusz alimentacyjny pochodzą z budżetu, czyli z naszych podatków.
Trudno uwierzyć, że wszystkie wypłacone świadczenia przez Fundusz zostaną spłacone, skoro rekordziści mają 100.000 złotych długu!

Fundusz alimentacyjny służy zabezpieczeniu interesów dzieci, których rodzice nie płacą alimentów.

 

Jest to forma swego rodzaju pożyczki, jakiej udziela budżet państwa alimenciarzowi – płacąc za za niego alimenty lub ich część.

 

Na samej Pradze Północ w Warszawie wypłaca się około 700 zaliczek alimentacyjnych.

 

Wśród rodziców pobierających jej jest zaledwie kilku ojców. wg niektórych szacunków w Polsce mamy aż 300.000 niepłacących alimenciarzy.

 


 

Po likwidacji funduszu alimentacyjnego, zaczęto wypłacać tzw. zaliczkę alimentacyjną.

 

Obecnie, rodzic, bezskutecznie domagający się alimentów, musi sprawę zgłosić do komornika. Komornik po pewnym czasie wystawia zaświadczenie o niemożności ściągnięcia z dłużnika alimentów. Problem w tym, że alimenciarze nie są łakomym kąskiem dla komornika, który zazwyczaj mocno ociąga się z wystawieniem zaświadczenia nawet do pół roku.

 

A dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od komornika Dział Świadczeń jest zobowiązany do wszczęcia procedury ścigania.

 

Procedura wygląda następująco:

 

Najpierw odbywa się wywiad z dłużnikiem alimentacyjnym. Jeżeli dłużnik odmawia współpracy – zabiera mu się prawo jazdy – jeżeli oczywiście je ma. W toku wywiadu sprawdza się, czy pracuje. Jeżeli tak, na stół komornika trafia informacja i ten ściąga długi z pensji. Jeśli dłużnik nie pracuje – przedstawia zwolnienie lekarskie lub jest kierowany do urzędu pracy. Jeśli nadal uchyla się od pracy znów pojawia się możliwość zabrania mu prawa jazdy. Oczywiście Dział Świadczeń stale kontaktuje się z urzędem pracy monitorującym proces szukania i podejmowania pracy przez alimenciarza. Może skierować go na przykład do robót publicznych przy sprzątaniu miasta. Na koniec zostaje jeszcze opcja wytoczenia powództwa rodzicom alimenciarza, którzy też, choć w dalszej kolejności mają obowiązki alimentacyjne wobec wnuków.

 


 

Co się zmieni wraz z powrotem funduszu alimentacyjnego?

 


 

Przede wszystkim nieznacznie zwiększą się kwoty i limity. Do tej pory maksymalna kwota, jaka przysługiwała na dziecko wynosiła 300 zł., a na dziecko niepełnosprawne 380 zł.

 

Jednak o zaliczkę może ubiegać się rodzina, w której zarobki na osobę nie przekraczają 583 zł. netto na osobę. Poza tym osoba starająca się o zaliczkę musiała samotnie wychowywać dziecko, ewentualnie być mężatką/żonatą, która właśnie złożyła pozew o rozwód lub separację. W tym ostatnim przypadku przysługiwała jej zaliczka na okres 1 roku.

 


 

Wraz z powrotem funduszu wzrośnie maksymalna kwota świadczenia do 500 zł. i limit do 725zł./ osobę. Poza tym osoby starające się o zaliczkę nie będą musiały być stanu wolnego

 


 

Dodatkowo osoby zainteresowane świadczeniami będą miały krótszą i prostszą drogę do celu. Nie będą musiały zgłaszać się do komornika, tylko od razu do Funduszu Alimentacyjnego, który zrobi to za nich.

 


 

Zostanie skrócony okres oczekiwania na procedurę, która rozpocznie się od razu po wydaniu decyzji o wypłacie świadczeń. A komornik będzie zobowiązany w ciągu dwóch tygodni przedstawić zaświadczenie, na które do tej pory czekało się nawet pół roku.

 


 

Trudno powiedzieć, w jakim stylu powróci Fundusz, bo jeszcze do tej pory wchodzą coraz to nowe poprawki do ustawy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
20.06.2018.