W Stronę Ojca i no co ty Tato
Alimenty i ulgi
16.03.2008.
Przypomnijmy, alimenty na dzieci są zwolnione od podatku do osiągnięcia przez nie 25 roku życia – jeśli się uczą. 
Nie dawno wprowadzono dużą ulgę tzw. prorodzinną w wysokości 1145 zł. na jedno dziecko. Ważny jest tu fakt, że jest to kwota, którą należy odjąć od wyliczonego podatku, a nie od podstawy opodatkowania.

Powyższą ulgę stosuje się również do rodziców niepełnosprawnych, którzy mają przyznany zasiłek pielęgnacyjny. Natomiast, jak donosi Gazeta Prawna, w przypadku dodatku pielęgnacyjnego – czyli dodatku do renty, ulga nie przysługuje.

Rodzice osób niepełnosprawnych mogą również liczyć na odliczenie poniesionych (własnych, nie pochodzących np. z PFRON) kosztów związanych z niepełnosprawnością. Jednak w wypadku tych odliczeń jest wiele szczegółowych przepisów i warto się z nimi zapoznać.


Samotni rodzice mogą rozliczać się wspólnie - podobnie jak małżeństwa. Wyciągamy średnią z dochodów rodzica i dziecka. Na jej podstawie wyliczamy kwotę podatku, którą potem mnożymy przez 2.

Alimenty na pozostałe osoby (np. współmałżonka) są zwolnione od podatku do sumy 700 złotych. Krótko mówiąc, opodatkowana jest nadwyżka powyżej 700 złotych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


25.04.2018.