W Stronę Ojca i no co ty Tato
Czy ojciec biologiczny może unieważnić uznanie dziecka?
18.04.2007.
Biologiczna więź ojca z dzieckiem nie podlega bezwzględnej ochronie konstytucyjnej; granicą, która określa zakres tej ochrony jest dobro dziecka i stabilność relacji rodzinnych - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał badał, czy biologiczny ojciec dziecka powinien mieć prawo ubiegać się o unieważnienie uznania jego dziecka przez innego mężczyznę. "W sytuacji, gdy relacje rodzinne zostały już wcześniej ukształtowane w przewidziany prawem sposób, dobro dziecka rozstrzyga o pierwszeństwie stabilizacji nawiązanych więzi rodzinnych, nawet gdyby nie było pewności co do tego, czy stan ten odpowiada biologicznemu pochodzeniu dziecka" - orzekł TK.

Sąd oddalił powództwo

Trybunał rozpatrywał skargę Adama T., który nie uznał swojego syna w urzędzie stanu cywilnego. Kiedy matka dziecka związała się z innym mężczyzną, a ten uznał dziecko, Adam T. zwrócił się do sądu o unieważnienie tego i ustalenie, że to on jest ojcem. Sąd rejonowy oddalił powództwo, a sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy.

W ocenie Trybunału utożsamianie dobra dziecka z prawami jego biologicznego ojca jest błędne.

W skardze Adam T. zwracał uwagę, że Trybunał Konstytucyjny w roku 2003 uznał niekonstytucyjność przepisów, które uniemożliwiały biologicznemu ojcu wniesienie powództwa o ustalenie ojcostwa. Trybunał tymczasem podkreślił, że z tego faktu nie można wywodzić, że "biologiczny ojciec ma prawo kontestować uznanie swojego dziecka przez innego mężczyznę". Ponadto - jak zaznaczył Trybunał - w tamtym przypadku ojcostwo dziecka nie było ustalone.

Zgodność z prawdą biologiczną

"Uznanie dziecka jest to akt woli i wiedzy mężczyzny, składającego oświadczenie, do którego potrzebna jest zgoda matki dziecka. Uznanie jest alternatywną wobec sądowej formą ustalenia ojcostwa; nie jest poprzedzone ustaleniami, które mogłyby prowadzić do weryfikacji oświadczenia mężczyzny - podkreślił Trybunał. I dodał, że "zgodność z prawdą biologiczną" "nie jest elementem bezwzględnie warunkującym ważność uznania dziecka".

"Uznanie powinno prowadzić do powstania trwałych, a tym samym stabilnych skutków prawnych, bowiem dobro dziecka wymaga, aby raz ustalony jego stan cywilny nie ulegał zmianom, które w dodatku byłyby zależne od mogącego ulegać zmianom stanowiska mężczyzny, który dokonał uznania".

Protest po osiemnastce

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują, że dziecko, które zostało uznane przed osiągnięciem pełnoletności, może żądać unieważnienia uznania, jeżeli mężczyzna, który je uznał, nie jest jego ojcem. Z żądaniem tym dziecko może wystąpić po dojściu do pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od jej osiągnięcia.


Czytaj w interia.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


24.03.2018.