W Stronę Ojca i no co ty Tato
Równe prawa dla ojców
02.03.2011.
Dzięki interwencji Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania ojcowie
bez pozyskania zgody matki będą mogli zameldować nowo narodzone dzieci w miejscu swojego zameldowania, także wówczas, gdy różni się ono od miejsca zameldowania matki.
Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania wystąpiła w dniu 9 marca 2011 r. do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o zajęcie stanowiska w  sprawie dyskryminacji ojców, którym urzędy stanu cywilnego odmawiają zgody na zameldowanie noworodka w ich miejscu zameldowania bez pisemnej zgody matki w sytuacji, gdy matka i ojciec mają różny adres zameldowania.
Jednocześnie jest dokonywany meldunek dzieci w miejscu zameldowania matki, bez konieczności uzyskania na to zgody ojca dziecka. W wystosowanym piśmie Pełnomocnik poprosiła o wyjaśnienie, czy zgłaszane przez ojców problemy z zameldowaniem noworodków są zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa. W otrzymanej w dniu 21 marca 2011 r. odpowiedzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że  praktyki o których mowa nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach prawa. Przepisy ustawy z dnia
10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych  i unieważnionych dowodów osobistych (Dz. U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1743) nie nakładają na kierowników urzędów stanu cywilnego obowiązku pozyskania zgody matki na zameldowanie dziecka w miejscu zameldowania ojca.
W związku z zasygnalizowanym przez Pełnomocnika problemem, będą podjęte działania w celu wyeliminowania nieprawidłowego postępowania pracowników urzędów stanu cywilnego.
 
następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
26.04.2018.