W Stronę Ojca i no co ty Tato

Pobierz e-booka

Rozwód - i co dalej ?- pobierz

Raport o opiece wspónej - pobierz

W pigułce

1% dla wstroneojca.pl
Możesz przeznaczyć 1% swojego podatku na potrzeby portalu wstroneojca.pl przekazując go w deklaracji PIT dla Fundacji Akcja KRS 0000111522
 

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
Opowiemy Twoją historię!

Już prawie rok temu zachęcaliśmy na no co ty Tato czytelników i sympatyków – Opowiedz nam swoją historię – aby podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Deklarowaliśmy, że będziemy udostępniali te historie mediom, które się do nas zgłaszają. Otrzymaliśmy wtedy kilka historii i większość z nich przekazaliśmy przy różnych okazjach różnym mediom. Nie mamy informacji zwrotnej, w jaki sposób z nich skorzystano. Niemniej jednak sądzimy, że przysłużyło się to sprawie a może pomogło też w konkretnych przypadkach. Dzisiaj podejmujemy akcję publikowania tych historii samodzielnie. Nie będziemy ujawniać publicznie danych osób, których te historie dotyczą.

Jeżeli jednak zgłoszą się do nas inne media, aby konkretny przypadek poznać i się nim zainteresować, będziemy z zachowaniem zasad poufności podawać dostępne nam dane aby zainteresowani autorzy mogli się z tymi osobami skontaktować i opisać ich historie. Oczywiście będziemy publikować tylko historie prawdziwe. Jak je będziemy weryfikować, to już będzie zależeć od przypadku. Ale prosimy autorów przysyłających dla Anonima swoje historie aby zadbali, żeby były one zgodne z rzeczywistością i żeby dało się je chociaż pobieżnie potwierdzić – na przykład skserowanym dokumentem źródłowym z zamazanymi danymi osobowymi.

Zastrzegamy sobie prawo do redakcji nadesłanych tekstów zapewniając, że nie będziemy zniekształcać historii. Specjalnie też dla tego cyklu powołaliśmy do życia nowego autora – Anonima. Swoją historię można wysłać na adres poczty elektronicznej Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

 
Niezbędnik Ojca
15.03.2011.
Niezbędnik Ojca – to niezwykły przewodnik po drogach ojcostwa. Niczego nie narzuca. Informuje, pokazuje możliwe rozwiązania w sytuacjach kryzysowych, proponuje metody twórczej i terapeutycznej zabawy, zachęca do wspólnego działania zarówno z dzieckiem sprawnym, jak i niepełnosprawnym. Wzbogacony został o swoistą bazę danych, pozwalającą znaleźć w najczęściej występujących trudnych sytuacjach drogi pomocy, wsparcia i jak najlepszego rozwiązania zaistniałego problemu lub przynajmniej złagodzenia jego skutków. Zawiera numery telefonów, nazwy fundacji i stowarzyszeń oraz adresy stron internetowych,  które w sytuacjach nagłych zaoszczędzą potrzebującym wiele czasu, pozwalając na poświęcenie uwagi dziecku. Może stanowić uzupełniającą pomoc dydaktyczną nie tylko dla Ojców i Matek, ale również dla studentów różnych dziedzin.

Zaproponowane ćwiczenia stymulujące rozwój dzieci zarówno sprawnych jak i niepełnosprawnych stanowią zestaw koncepcji angażujących rodziców, opiekunów i wychowawców, pozwalając dziecku w sposób lekki, łatwy i przyjemny, rozwijać wyobraźnię, koordynację psychoruchową oraz więzi rodzinne i społeczne. Żeby jednak to się stało, potrzebny jest spędzony razem czas, który wyda owoce w postaci niezapomnianych przygód, dających siłę na trudne chwile wspomnień, niezacierającej się więzi i doświadczeń przygotowujących do zmagań z życiem. Wszystko w zgodzie ze słowami Eugeniusza Korkosza: „Nie sztuka zostać ojcem, sztuka nim być”.

Fragment książki:
Dłonie pamięci

Czas trwania: ok. 1 godz.

Cele: Przy wykonaniu tego zadania poza celem teraźniejszym, jakim jest ćwiczenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, realizujemy cel na przyszłość, którym jest zbudowanie wspólnych przeżyć i wspomnień, odkrywanych z upływem lat w zawieszonym na ścianie obrazku przedstawiającym odbicie naszych własnych dłoni.

Każde dziecko - niezależnie od ograniczeń, czy poziomu sprawności - maluje całym sobą. Jest to akt tworzenia, w którym możemy razem uczestniczyć, zdobywając różne dodatkowe sprawności. Wspólna praca twórcza prowadzi także do obniżenia napięcia, pozwalając się zrelaksować.

Przebieg: Zadanie można wykonywać oczywiście zarówno z córką jak i synem .Do realizacji potrzebne nam będą farby plakatowe, kartka papieru w formacie A2 lub A3 i jeśli chcemy zawiesić nasze dzieło na ścianie antyrama o tej samej wielkości (wszystko do kupienia w sklepie papierniczym). Przeżycia estetyczne, jakie w tym czasie są udziałem dziecka, są też dla niego źródłem satysfakcji, ale tylko wtedy, jeżeli jego wysiłek jest dostrzeżony przez dorosłych. Dlatego dziecięce prace, niezależnie od tego, gdzie są wykonywane, muszą być wyeksponowane oraz omówione z dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie mini-wystawy w przypadku prac różnych (np. ilustracji do bajek) lub w przypadku „dłoni pamięci” – oprawienie w ramkę i powieszenie na ścianie w pokoju dziecięcym. Będzie to wspaniała pamiątka wspólnej pracy twórczej oraz odwzorowanie wielkości naszych dłoni. Jeśli będziemy powtarzać taki odcisk dłoni np. co 2 lata, zgromadzimy cały cykl pamiątkowy, pokazujący jak rączki naszego dziecka „rosły”.

Ponadto malowanie palcami pozwala dzieciom nauczyć się swobodnie operować farbami, komponować kolory i twórczo się „pobrudzić”. Jak to zrobić? Rozkładamy na podłodze folię, żeby nie pobrudzić dywanu lub wykładziny. Układamy na folii papier, na którym będziemy odciskać nasze dłonie. Otwieramy wszystkie słoiczki z farbami i malujemy sobie nawzajem farbami dłonie, które następnie przykładamy do papieru. Dłonie Rodziców i dłonie dziecka. Czekamy aż nasze dzieło wyschnie, po czym umieszczamy w oprawie i wieszamy na ścianie. To zadanie przysparza wiele radości i w przyszłości stanowi świetną pamiątkę.

O Autorce:

dr Marta Kowalczyk – ur. w Elblągu. Absolwentka Instytutu Kultury Chrześcijańskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Prowadzi wykłady zlecone na kierunku Nauk o Rodzinie Wydziału Teologii UWM w Olsztynie. Jest autorką wielu artykułów dotyczących historii duchowości, szeroko rozumianych chrześcijańskich tradycji i rytuałów świątecznych oraz problemów osób niepełnosprawnych, które od lat dotyczą także jej samej. Współpracuje z gazetą osób niepełnosprawnych „Razem z Tobą” oraz Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


UEDotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
24.05.2018.