W Stronę Ojca i no co ty Tato

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
Raport "Perspektywy Opieki Wspólnej w Polsce"
25.01.2011.
Opieka wspólna w postaci naprzemiennego zamieszkiwania dziecka w obojga rodziców po ich rozwodzie jest, coraz częściej stosowana w USA, Skandynawii i innych krajach. Może ona przybierać różne formy. Od spędzania przez dziecko przerw w nauce u ojca, a okresów szkolnych u matki, do spędzania na przemian dnia u ojca i dnia u matki.

W wypadku opieki wspólnej, sprawowanej w ten naprzemienny sposób, sądy ustalają dwa równoprawne miejsca zamieszkania dziecka, bez względu na proporcje czasu, w jakich zamieszkuje ono u każdego z rodziców. W tym wypadku mają oni równe prawa do podejmowania najważniejszych decyzji dotyczących jego edukacji, zdrowia i wyznania i innych istotnych dla jego życia spraw, oraz niekiedy dzielą między siebie zasiłki rodzinne i inne formy pomocy państwa dla rodziców (Szwecja).
W Polsce zjawisko opieki wspólnej sprawowanej przez rodziców naprzemiennie jest mało znane. Nic, więc dziwnego, że środowiska prawnicze, jak i sami rodzice nie są pewni, czy to dobre rozwiązanie. W ostatnich latach daje się jednak zauważyć stale rosnące zainteresowanie tą formą opieki, co potwierdzają adwokaci, sędziowie, pracownicy Rodzinnych Ośrodków Diagnostyczno Konsultacyjnych jak i mediatorzy. Pobierz pełen tekst Raportu

 

Raport opublikowała Fundacja Akcja w ramach projektu Promocja porozumień o opiece wspólnej realizowanego dzięki dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


UEDotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 2 gości
27.05.2018.