W Stronę Ojca i no co ty Tato
Urlop dla ojca adopcyjnego
08.10.2010.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Opracowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - na wniosek Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania - zmiana daje nowe uprawnienia ojcom, którzy skorzystają z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez adoptowane dziecko 12. miesiąca życia.

Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania wystąpiła w dniu 5 maja 2010 r. do Minister Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zmianę przepisu art. 1833 ustawy Kodeks pracy w taki sposób, który umożliwi ojcom adopcyjnym skorzystanie z urlopu ojcowskiego po ukończeniu procedury adopcyjnej w okresie po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia oraz skorzystanie przez ojców z zwiększonego wymiaru urlopu ojcowskiego w sytuacji urodzenia się dzieci z ciąży mnogiej.

W świetle obowiązujących obecnie przepisów Kodeksu pracy prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie pierwszego roku życia dziecka. Zatem możliwość skorzystania przez pracownika-ojca wychowującego dziecko z urlopu ojcowskiego jest uzależniona wyłącznie od wieku dziecka. Urlop ten może być wykorzystany w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Uprawnienie to przysługuje każdemu ojcu – biologicznemu i adopcyjnemu. W praktyce jednak wykorzystanie urlopu ojcowskiego przez ojca adopcyjnego może okazać się niemożliwe, gdyż czynności związane z wyjaśnieniem sytuacji prawnej dziecka, pozbawieniem praw rodzicielskich biologicznych rodziców, przeprowadzeniem procedur preadopcyjnych oraz orzeczeniem przysposobienia przez sąd zwykle następują już po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Minister Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowała, iż postulowana przez Pełnomocnika zmiana statusu prawnego polegająca na wydłużeniu urlopu ojcowskiego w przypadku urodzenia się dzieci z ciąży mnogiej zostanie poddana analizie i ocenie co do jej celowości i zasadności.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
23.03.2018.