Fundacja Akcja została powołana do życia w maju 2002 r. przez grupę osób zajmującą się poradnictwem obywatelskim. Od momentu powstania Fundacji prowadzimy, działalność na polu profesjonalnego rodzinnego poradnictwa prawnego i psychologicznego. W ciągu 8 lat działalności Fundacji stworzyliśmy sieć punktów konsultacyjnych w Warszawie, Krakowie,Katowicach, Poznaniu, a także ogólnopolski system poradnictwa mailowego i telefonicznego.
Równolegle, w 2002 r., rozpoczęliśmy tworzenie portalu poradniczego dla mężczyzn zmagających się z kryzysem rodzinnym oraz kryzysem ojcostwa pod nazwą ww.wstroneojca.pl. Portal zdołał ugruntować już swoją pozycję w przestrzeni internetowej, jako wartościowe źródło informacji oraz wsparcia, czego świadectwem jest 4500 stałych, zarejestrowanych użytkowników oraz 2500-3000 gości odwiedzających dziennie strony portalu.
Poszerzając zakres swoich działań Fundacja zajmowała się również poradnictwem dla osób osadzonych w zakładach karnych, aby ułatwić ich adaptację do życia na wolności. Stworzyliśmy w tym celu m.in. poradnik dla osób opuszczających zakłady karne,w którym zawarto informacje, które mogły być pomocne w przystosowaniu się do reguł życia na wolności, a w konsekwencji w uniknięciu powrotu na drogę przestępczą.
W centrum działalności Fundacji znajduje się wspieranie rodziny znajdującej się w kryzysie - jako całości. W związku z tym prowadzimy mediację rodzinna, terapię indywidualną i terapię rodzinną, terapię dla ofiar przemocy oraz poradnictwo prawne.
Planujemy również uruchomienie poradnictwa rodzinnego dla małżeństw mieszanych, to jest małżeństw cudzoziemców z obywatelami polskimi. Fundacja prowadzi także lobbing na rzecz zmian ustawodawczych wyrównujących szanse obojga rodziców na pełnoprawną więź z dzieckiem po rozwodzie. Nasze działania mają na celu dobro obojga rodziców, a przede wszystkim dziecka w rodzinie, która znalazła się w kryzysie. Realizowaliśmy w związku z tym w 2010 r. kampanię społeczną „Nawet po rozwodzie jesteście mi potrzebni oboje”.
Kampanię objęła patronatem Pani Elżbieta Radziszewska Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, oraz Pani Hanna Gronkiewicz - Walz Prezydent m.st. Warszawy.
Jedną z ostatnich inicjatyw Fundacji jest wdrożenie pilotażowego systemu poradnictwa prawno-rodzinnego dla obcokrajowców w Polsce. W 2009 r. stworzyliśmy tematyczny wielojęzyczny portal www.familylaw.pl. Dzięki niemu obywatele krajów anglojęzycznych, posługujący się językiem hiszpańskim, jako ojczystym, obywatele państw byłego ZSRR posługujący się językiem rosyjskim, a także obywatele krajów arabskim oraz Wietnamu mogą w swoich ojczystych językach zapoznać się z zasadami prawa rodzinnego w Polsce, a także z normami kulturowymi obowiązującymi w polskich rodzinach. Celem projektu jest wsparcie integracji z polskim społeczeństwem obywateli państw spoza Unii Europejskiej.
Od lipca 20010 roku rozpoczęliśmy realizację projektu poradnictwa dla mężczyzn doznających przemocy w rodzinne. Projekt jest finansowany przez urząd m. st. Warszawy.
Nasze inne portale:
www.rodzina.sos.pl
www.familylaw.pl
www.praworodzinne.info
|