W Stronę Ojca i no co ty Tato

Pobierz e-booka

Rozwód - i co dalej ?- pobierz

Raport o opiece wspónej - pobierz

W pigułce

1% dla wstroneojca.pl
Możesz przeznaczyć 1% swojego podatku na potrzeby portalu wstroneojca.pl przekazując go w deklaracji PIT dla Fundacji Akcja KRS 0000111522
 

Polecamy

Tamte kominy już od kilku lat wymagały remontu.

Zamów nasz biuletyn
Opowiemy Twoją historię!

Już prawie rok temu zachęcaliśmy na no co ty Tato czytelników i sympatyków – Opowiedz nam swoją historię – aby podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Deklarowaliśmy, że będziemy udostępniali te historie mediom, które się do nas zgłaszają. Otrzymaliśmy wtedy kilka historii i większość z nich przekazaliśmy przy różnych okazjach różnym mediom. Nie mamy informacji zwrotnej, w jaki sposób z nich skorzystano. Niemniej jednak sądzimy, że przysłużyło się to sprawie a może pomogło też w konkretnych przypadkach. Dzisiaj podejmujemy akcję publikowania tych historii samodzielnie. Nie będziemy ujawniać publicznie danych osób, których te historie dotyczą.

Jeżeli jednak zgłoszą się do nas inne media, aby konkretny przypadek poznać i się nim zainteresować, będziemy z zachowaniem zasad poufności podawać dostępne nam dane aby zainteresowani autorzy mogli się z tymi osobami skontaktować i opisać ich historie. Oczywiście będziemy publikować tylko historie prawdziwe. Jak je będziemy weryfikować, to już będzie zależeć od przypadku. Ale prosimy autorów przysyłających dla Anonima swoje historie aby zadbali, żeby były one zgodne z rzeczywistością i żeby dało się je chociaż pobieżnie potwierdzić – na przykład skserowanym dokumentem źródłowym z zamazanymi danymi osobowymi.

Zastrzegamy sobie prawo do redakcji nadesłanych tekstów zapewniając, że nie będziemy zniekształcać historii. Specjalnie też dla tego cyklu powołaliśmy do życia nowego autora – Anonima. Swoją historię można wysłać na adres poczty elektronicznej Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

 
Konferencja prasowa Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, oraz Ministra Sprawiedliwości
23.03.2010.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Minister Elżbiety Radziszewskiej oraz Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, zorganizowana z okazji szkolenia sędziów rodzinnych z zakresu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 6 listopada 2009 roku, zatytułowanego: „Dobro dziecka w relacjach między rodzicami”.
Prawa dzieci do kontaktu z obojgiem rodziców, także po rozwodzie, obowiązek ustalania planu wychowawczego przy rozstrzyganiu o władzy rodzicielskiej, możliwość kierowania rodziców na terapię rodzinną oraz skuteczna egzekucja orzeczeń sądów - to główne zmiany w przepisach, na które podczas konferencji prasowej zwracali uwagę ministrowie Krzysztof Kwiatkowski i Elżbieta Radziszewska.

 

Jak podkreśliła Minister  Radziszewska, wprowadzone zmiany pozwalają na zapewnienie lepszej opieki rodziców nad dziećmi, także wtedy gdy się rozstają. Cały czas jest problem, wyroki sądów rodzinnych nie są realizowane, rodzice nie potrafią się porozumieć dla dobra dziecka. Teraz dajemy sędziom do ręki narzędzie, które zmusi rodziców do porozumienia się w sprawie opieki nad dziećmi i realizacji wyroku - mówiła Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania.


Minister Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że nowelizacja wzmocniła prawo dziecka do wysłuchania, zarówno przez rodziców, jak i przez sąd. Wprowadziła także tzw. plan wychowawczy, czyli porozumienie pomiędzy rodzicami dotyczące opieki nad dzieckiem, które powinni zawierać przy rozstaniu. Nowela umożliwiła również kierowanie rodziców, którzy nie mogą się porozumieć, na terapię rodzinną.


Minister sprawiedliwości zwrócił też uwagę na projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, który dotyczy wykonywania orzeczeń w sprawach dotyczących kontaktów rodziców z dziećmi.


Jak dodał sędzia Robert Zegadło z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, chodzi o wprowadzenie skutecznego środka wymuszającego wykonywanie orzeczeń sądu. Obecnie obowiązujące sankcje finansowe nie spełniają swojej roli, a przymusowe odebranie dziecka to - naszym zdaniem - środek zbyt drastyczny. Należało więc poszukać bardziej efektywnego środka. Zdecydowaliśmy się wprowadzić, na wzór krajów Beneluksu, karę pieniężną bez górnej granicy, którą rodzic utrudniający kontakty z dzieckiem będzie musiał płacić byłemu partnerowi - mówił pan sędzia.


Projekt zmian w ustawie czeka teraz na przyjęcie przez Radę Ministrów.

 

Okazją do zorganizowania konferencji było przeprowadzenie szkolenia dla sędziów sądów rodzinnych z zakresu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 6 listopada 2009 roku. Główni paneliści to: Pani Helena Ciepła, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku,  Pan Bronisław Czech, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku oraz Pan Robert Zegadło, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i jednocześnie Sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

 

Ustawa, która weszła w życie 13 czerwca 2009 r., obejmuje tematykę stosunków prawnych między rodzicami i dziećmi, w szczególności takie zagadnienia, jak: pokrewieństwo, ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa, władzę rodzicielską, obowiązek alimentacyjny, kontakty z dzieckiem.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


UEDotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 2 gości
27.05.2018.