W Stronę Ojca i no co ty Tato

Pobierz e-booka

Rozwód - i co dalej ?- pobierz

Raport o opiece wspónej - pobierz

W pigułce

1% dla wstroneojca.pl
Możesz przeznaczyć 1% swojego podatku na potrzeby portalu wstroneojca.pl przekazując go w deklaracji PIT dla Fundacji Akcja KRS 0000111522
 

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
Opowiemy Twoją historię!

Już prawie rok temu zachęcaliśmy na no co ty Tato czytelników i sympatyków – Opowiedz nam swoją historię – aby podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Deklarowaliśmy, że będziemy udostępniali te historie mediom, które się do nas zgłaszają. Otrzymaliśmy wtedy kilka historii i większość z nich przekazaliśmy przy różnych okazjach różnym mediom. Nie mamy informacji zwrotnej, w jaki sposób z nich skorzystano. Niemniej jednak sądzimy, że przysłużyło się to sprawie a może pomogło też w konkretnych przypadkach. Dzisiaj podejmujemy akcję publikowania tych historii samodzielnie. Nie będziemy ujawniać publicznie danych osób, których te historie dotyczą.

Jeżeli jednak zgłoszą się do nas inne media, aby konkretny przypadek poznać i się nim zainteresować, będziemy z zachowaniem zasad poufności podawać dostępne nam dane aby zainteresowani autorzy mogli się z tymi osobami skontaktować i opisać ich historie. Oczywiście będziemy publikować tylko historie prawdziwe. Jak je będziemy weryfikować, to już będzie zależeć od przypadku. Ale prosimy autorów przysyłających dla Anonima swoje historie aby zadbali, żeby były one zgodne z rzeczywistością i żeby dało się je chociaż pobieżnie potwierdzić – na przykład skserowanym dokumentem źródłowym z zamazanymi danymi osobowymi.

Zastrzegamy sobie prawo do redakcji nadesłanych tekstów zapewniając, że nie będziemy zniekształcać historii. Specjalnie też dla tego cyklu powołaliśmy do życia nowego autora – Anonima. Swoją historię można wysłać na adres poczty elektronicznej Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

 
Jak nie stracić kontaktu z dzieckiem po rozwodzie?
28.05.2010.
Już dostępna jest nowa publikacja  „Rozwód i co dalej. Jak nie stracić kontaktu z dzieckiem po rozwodzie.” Rozwód często prowadzi do ograniczenia lub utraty kontaktu z tym rodzicem, który nie mieszka z dzieckiem na stałe. W naszej rzeczywistości jest nim najczęściej (z różnych powodów) ojciec. Jak zadbać o dziecko, które do prawidłowego rozwoju potrzebuje zarówno matki, jak i ojca? Co zrobić, żeby rozstanie rodziców przebiegło z jak najmniejsza szkodą dla dziecka? Jak porozumieć się w kwestii dalszej wspólnej nad nim opieki, gdy targają nami emocje i chęć odegrania się na byłym partnerze jest silniejsza niż zdrowy rozsądek? Możliwości zapobiegania krzywdzie dziecka w sytuacji rozwodu rodziców są tematem naszej publikacji.  Publikacje można pobrać TU
Tekst Grzegorza Wrony pt. „Rozwód po polsku. Teoria i praktyka” ma na celu przekazanie praktycznych informacji dotyczących zarówno samego stosowania prawa, jak i szeregu czynności pozwalających zminimalizować negatywne skutki związane z rozwodem. Szczególną uwagę poświęcono sytuacji dziecka oraz jego ochronie w sytuacji konfliktu małżonków. Zgodnie ze znowelizowanym w czerwcu 2009 roku art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli rodzice domagają się aby władza rodzicielska przysługiwała im obojgu po rozwodzie, powinni złożyć w tym zakresie zgodny wniosek o przyznanie władzy rodzicielskiej i dołączyć do niego porozumienie co do sprawowania tej władzy. Sąd kierując się naczelną zasadą, jaką jest dobro dziecka, może je w wyroku rozwodowym uwzględnić. Przepis ten stwarza prawne zachęty dla rozwodzących się rodziców do osiągnięcia porozumienia w kwestii dalszej opieki nad dzieckiem.

Tekst Roberta Bocha pt. „Mediacja rodzinna – profesjonalne wsparcie w planowaniu przyszłości. Co można zrobić, by zadbać o rodziców i dzieci podczas rozwodu?” prezentuje zalety mediacji jako profesjonalnego narzędzia pozwalającego porozumieć się skłóconym rodzicom w kwestii dalszej opieki nad dziećmi. Tekst przedstawia również możliwe reakcje dziecka w różnym wieku na rozwód rodziców oraz podejmowane przez nie strategie pozwalające poradzić sobie z tym doświadczeniem.

Artykuł Roberta Kucharskiego pt. „Plan wychowawczy – porozumienie, które godzi dobro dziecka i prawo obojga rozwodzących się rodziców do opieki nad wychowankiem” prezentuje wyniki badań zagranicznych i doświadczenia polskich mediatorów dotyczących wad i zalet opieki naprzemiennej jako narzędzia pozwalającego obojgu rodzicom na aktywny udział w wychowaniu dziecka po rozstaniu. Na końcu tekstu zamieszczono opracowany przez autora wzór porozumienia o sprawowaniu władzy rodzicielskiej, czyli Planu Wychowawczego.

Tekst dr Krzysztofa Arcimowicza pt. „Przemiany wzorów ojca i modelu rodziny we współczesnej Polsce” dotyczy przemian roli ojca w rodzinie i udziału w wychowaniu dziecka, jaka się dokonuje w ciągu ostatnich 50 lat.  Dominujący przez ostatnie stulecia w Polsce i świecie zachodnim model rodziny tradycyjnej (kobieta zajmuje się domem i dziećmi, mężczyzna pracuje zawodowo) ulega dynamicznym przemianom. Coraz więcej ojców aktywnie uczestniczy w codziennym wychowaniu dzieci i angażuje się w życie domowe, coraz więcej par tworzy partnerski model rodziny rozumiany w ten sposób, że kobieta i mężczyzna w mniej więcej równym stopniu pracują zawodowo i opiekują się dziećmi. Jak wykazują przytoczone w tekście badania coraz więcej Polaków akceptuje ten model – od początku lat 90-tych systematycznie spada poparcie dla modelu tradycyjnego na rzecz modelu partnerskiego. Autor zwraca również uwagę na role mediów w kreowaniu tych nowych wzorów ojca we współczesnej Polsce.


Broszura do pobrania pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/userfiles/File/Kobieta_rodzina_przeciw_dyskryminacji/Rozwod%20i%20co%20dalej_200110.pdf
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


UEDotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


27.05.2018.