W Stronę Ojca i no co ty Tato
Rozwód a zdrowie
29.09.2009.
Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazali, że rozwód jest dla organizmu człowieka jedną z najbardziej szkodliwych sytuacji życiowych, natomiast wzięcie kolejnego ślubu może częściowo zrekompensować poniesiony uszczerbek na zdrowiu.
Autorzy studium przebadali życiorysy oraz historię chorób 8652 osób w wieku od 51 do 61 lat. Celem studium było przede wszystkim zbadanie, jaki wpływ ma zmiana stanu cywilnego na częstotliwość występowania pospolitych chorób przewlekłych oraz schorzeń związanych z osłabieniem zdolności do poruszania się.
Najkorzystniej, zgodnie z wynikami badań, jest wziąć w życiu jeden ślub i trwać w jednym związku małżeńskim przez cały czas. Osoby, które utraciły małżonka w wyniku rozwodu lub jego śmierci, cierpiały na choroby przewlekłe (głównie choroby serca, cukrzycę oraz nowotwory) o 20 proc. częściej od osób zamężnych lub żonatych; o 23 proc. wzrastała w tej grupie częstotliwość występowania utrudnień w poruszaniu się. Nalezy za to winić stres wywołany niepowodzeniam, jaki jest rozwód. Natomiast spędzenie całego życia w stanie wolnym wiąże się ze wzrostem ryzyka częściowego lub pełnego inwalidztwa o 12 proc. oraz prawdopodobieństwa zespołów depresyjnych o 13 proc., lecz nie wpływa negatywnie na częstotliwość występowania chorób przewlekłych. Wzięcie kolejnego ślubu po uprzednim rozwodzie wiąże się z częściową poprawą zdrowia utraconego po rozstaniu; ryzyko chorób przewlekłych wzrastało w tej grupie o tylko 12 proc., zaś ryzyko ograniczeń w poruszaniu się - o 19 proc.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


24.04.2018.