W Stronę Ojca i no co ty Tato
Nieobecność nie zwalnia nas z rozmowy
03.11.2008.

Już listopad, a co z tym miesiącem jest nieodłącznie związane to częstsze (albo jedyne w roku) wizyty na cmentarzach. Ostatnio w Polsce coraz modniejsze są obchody Haloween – miła wiampirowo nietoperzowa imprezka. Haloween nie pomoże nam w budowaniu więzi z naszym dzieckiem a rozmowa o Święcie Zmarłych i owszem.

W zależności od wieku naszej pociechy, inaczej będziemy dobierać słowa i opowiadać o śmierci i umieraniu.
To co ważne to nie unikanie, niewątpliwie bardzo trudnego tematu. Pamiętajmy, że zarówno nam jak i dziecku dużo łatwiej jest mówić o umieraniu niż o abstrakcyjno przerażającej śmierci.
Nawet gdy nasze spotkana z dzieckiem są okazjonalne, bardzo rzadkie to z pewnością trudne rozmowy nie mogą być uznane za zmarnowanie czasu. Wręcz przeciwnie, zarówno dziecko jak i my dużo możemy się z takich rozmów o sobie dowiedzieć, poznać siebie głębiej. Czym innym jest poważna rozmowa niż pójście do kina czy wspólne spacery po parku. Zarówno dziecko jak i my potrzebujemy obydwu „opcji” spędzania wspólnego czasu.
Zatem spróbujmy z dzieckiem porozmawiać o osobach, których nie ma już wśród nas. Taka rozmowa, trudna z pewnością przyczyni się do zbudowania bliższej relacji z dzieckiem.
Pamiętajmy, że nasz brak w codziennym życiu naszego dziecka nie zwalnia nas z podejmowania trudnych tematów.
Jeżeli jesteśmy zwolennikami amerykańskiej tradycji – nic nie stoi na przeszkodzie by zostać wampirzym tatom, czy ojcem strzygi. Od nas zależy jak wywarzymy proporcje zabawy Haloweenowej i rozmowy o zmarłych.

Jeżeli macie ochotę podzielić się refleksjami, czy tym kogo tak najbardziej chcieliście przywołać z pamięci? Kto był dla Was tą osobą której zabrakło? Warto o tym napisać, ułożyć myśli  i jednocześnie przygotować się do rozmowy z dzieckiem.

Dota Szymborska
Redaktor naczelna portalu www.wczesnaedukacja.com
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy - dodaj swój używając poniższego formularza...


Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )
©2006 MosCom

Musisz się zalogować.

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


24.04.2018.