W Stronę Ojca i no co ty Tato
Publikacje naukowe
Medialny obraz mężczyzn w relacjach małżeńskich i rodzinnych PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
03.02.2007.

ImagePoniższy tekst powstał w oparciu o moje kilkuletnie badania dotyczące przekazów medialnych polskich telenowel fabularnych o tematyce współczesnej oraz prasy ilustrowanej. Analizując seriale uwzględniłam te, które pojawiły się w polskiej telewizji jako pierwsze przykłady tego gatunku i szybko zyskały akceptację widzów („Klan”, „Złotopolscy” i „Plebania”) oraz te, które aktualnie cieszą się największą popularnością („M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Samo życie”). Ich wspólną cechą jest rodzime pochodzenie, to znaczy wszystkie wymienione telenowele nie są produkowane w oparciu o zagraniczne licencje, ale oryginalne  scenariuszach pisane przez polskich scenarzystów.

{mos_sb_discuss:14}


Czytaj całość…
 
Obraz ojca we współczesnej Polsce PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
03.02.2007.
Zasadnicze zmiany społeczne, polityczne, ekonomiczne i prawne, które zachodzą w naszym kraju od ponad piętnastu lat, prowadzą do powstania zupełnie innego niż przed 1989 rokiem modelu państwa i społeczeństwa. Częścią tego procesu jest przedefiniowanie ról społecznych oraz statusu mężczyzn i kobiet. W literaturze, określając całokształt zmian, których jesteśmy świadkami (a niekiedy tych, które muszą nastąpić) w relacjach między płciami, używa się pojęcia „nowy kontrakt płci” (por. Fuszara, 2002a). System wartości, który można było uznać w jego zasadniczych elementach (patriotyzm, katolicyzm, rodzina, romantyzm) za trwały, zaczął wraz z transformacją ustrojową ulegać przeobrażeniom (zob. Janion 1996, s. 5–24). Otwarcie na Zachód i zmiany społeczne w naszym kraju zaowocowały pojawieniem się nowych wzorów zachowań mężczyzn i kobiet, zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej.Wstęp do badań dr. Arcimowicza na temat zmian w społecznej percepcji roli ojca w Polsce.


 
"Wyrok" H. Łyżkiewicz PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
03.02.2007.
Artykuł Hanny Łyżkiewicz, pedagoga i publicysty na temat problemów wpółczesnego ojcostwa.
Polskie sądownictwo rodzinne jest krytykowane od lat m.in. za tendencyjność w przyznawaniu opieki nad dzieckiem po rozpadzie związku jego rodziców. Pewną tendencyjność można nawet zauważyć w podstawowym akcie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, który uznając równe prawa rodziców w życiu rodzinnym i opiekuńczym(art.33 Konstytucji RP), jednocześnie bierze pod ochronę ”małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzinę, macierzyństwo i rodzicielstwo”(art.18 Konstytucji RP).
A gdzie jest miejsce na ojcostwo, pyta autorka artykułu?

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 41 - 43 z 43

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 1 gość
26.04.2018.