W Stronę Ojca i no co ty Tato
Publikacje naukowe
Samotne Ojcostwo PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
17.09.2008.
Od kilku lat rozważania dotyczące roli i kompetencji wychowawczych ojców znajdują z jednej strony coraz więcej miejsca w mediach, publikacjach popularnych    i w literaturze o charakterze naukowym, z drugiej zaś strony, jest to temat, którego podejmowanie sprawia wiele trudności. Wynikają one głównie ze stereotypowego podejścia do podziału ról i obowiązków w rodzinie, ale również, a może przede wszystkim, z przeświadczenia sfeminizowanych sądów rodzinnych oraz części społeczeństwa o wyższych kompetencjach rodzicielskich kobiet.
Czytaj całość…
 
Dlaczego kobiety biją mężczyzn? PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
30.08.2008.

W dzisiejszym społeczeństwie, który odbija się w TV, filmach i doktrynie feministycznej, kobiety otwarcie dają przyzwolenie na przemoc wobec mężczyzn. Na przykład, czy sytuacja, kiedy kobieta policzkuje mężczyznę jest rzadka? Jeśli nawet, czy postrzegamy to jako „przemoc domową”? Walcząc z przemocą w rodzinie stoimy na straconych pozycjach, tak długo, póki społeczeństwo nie wyeliminuje przyzwolenia na przemoc kobiet wobec mężczyzn. Problem i przyczyny kobiecej przemocy muszą być rozpoznane i właściwie „zaadresowane.”

Czytaj całość…
 
Rozwód jako rewolucja PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
29.07.2008.

Najważniejszym założeniem postępowania sądów rodzinnych jest pozbycie się ojca. Dopóki ojcowie są w swoich rodzinach, żyjący z rozwodów specjaliści nic nie zarabiają. 
Analiza rodzinnego systemu prawnego na podstawie: Stephen Baskerville The Salisbury Review, tom 21, nr 4

 

 

Czytaj całość…
 
Ruch na rzecz praw ojców na świecie PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
11.07.2008.
Debaty na temat praw ojców rozgorzały na zachodzie w latach sześćdziesiątych, gdy zmiany w prawie (omówione poniżej) zmusiły do zastanowienia się nad prawami i odpowiedzialnością ojców, ale też prawami i odpowiedzialnością rodziców w ogóle. W latach siedemdziesiątych w USA pojawiły sie pierwsze organizacje działające na rzecz praw ojca takie jak np. Families Need Fathers. Ruch na rzecz praw ojca stawał się powoli coraz głośniejszy, widoczny i lepiej zorganizowany, odgrywając istotną role w debatach na temat prawa rodzinnego.
Czytaj całość…
 
Kryzys Ojcostwa w USA PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
01.07.2008.
W 1995 roku, prezydent USA Bill Clinton stwierdził:  Najwiekszym problemem społecznym naszych czasów, może już wkrótce stać sie nieobecność ojców w amerykańskich domach, ponieważ problem ten bezpośrednio wpływa na tak wiele innych problemów społecznych. W konsekwencji W 1997 roku kongres USA przyjął program promujący ojcostwo, a w 2002 roku przezydent USA George W.Bush przeznaczył z kasy państwowej 320 milionów dolarów na programy promujace odpowiedzialne ojcostwo. W USA od lat 90- tych działa wiele organizacji promujacych ojcostwo, z których najbardziej rozpoznawalna jest Narodowa Incjatywa na Rzecz Ojcostwa.
Czytaj całość…
 
Ojcostwo PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
01.07.2008.
Ojcostwo stało się problematyczne w tym sensie, że nie bardzo wiadomo, jak powinno być realizowane, tzn., co ojciec ma przekazywać swoim dzieciom. Dawniej obowiązywał model patriarchalny i wszystko było wiadomo. Ojciec symbolizował tradycję, ciągłość kulturową, wszystko to, co wartościowe w życiu, przodków i co syn ma przekazać swoim synom, żeby oni mogli przekazać dalej.
Czytaj całość…
 
Historia ruchu samotnych ojców w Polsce PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
24.06.2008.
Bez wątpienia w krótkiej i niestety jak dotychczas niezbyt skutecznej historii istnienia w Polsce ruchów skupiających samotnych ojców wyróżnić można kilka kluczowych dat. Pierwszą jest powołanie przez dr Andrzeja Ziembę w Warszawie w dniu 9 września 1989 roku Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca , które zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie w Wydziale Cywilnym i Rejestrowym.
Czytaj całość…
 
POSTAWY OJCÓW W SYTUACJI KONFLIKTU RODZINNEGO PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
31.05.2008.
Problemy, które budzą szczególne kontrowersje, dyskusje społeczne to kwestia opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców, sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z małoletnimi dziećmi. W wyroku rozwodowym zapada decyzja o tym, przy którym z rodziców zamieszkają dzieci i w jaki sposób będą się kontaktować z drugim rodzicem. 
Czytaj całość…
 
Małżeństwa i rozwody na podstawie danych GUS PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
24.05.2008.
Szacuje się, że w 2007 roku zarejestrowano prawie 249 tys. związków małżeńskich - o ponad 22 tys. więcej niż rok wcześniej. Ze wstępnych danych wynika, że w 2007 r. liczba rozwodów zmniejszyła się o prawie 7 tys. w stosunku do poprzedniego roku, rozwiodło się ponad 65 tys. par małżeńskich, współczynnik zmniejszył się o 0,2 pkt i wyniósł 1,7‰.
Czytaj całość…
 
Analiza sytuacji rodzinnej młodzieży niedostosowanej, ze szczególnym uwzględnieniem roli ojca PDF Drukuj Email
Publikacje naukowe
14.05.2008.
W rodzinie, pod czujnym okiem, koniecznie obydwojga rodziców, w poczuciu bezpieczeństwa, dziecko rozpoczyna przyszłą drogę życiową, rozwija więź emocjonalną i społeczną, kształtuje własne stosunki międzyludzkie, w układzie: dziecko- rodzice- rodzeństwo- dziadkowie, podejmuje się pełnienia nowych funkcji społecznych, uczy się ich realizowania oraz pokonywania trudności, a przede wszystkim odpowiedzialności.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 40 z 43

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:


26.04.2018.