W Stronę Ojca i no co ty Tato
 
Kobiety bardziej agresywne. PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Kobiety  dziś są w widoczny sposób bardziej agresywne. Jest to odbicie zmian, które zachodzą w całym społeczeństwie. Psychologia mówi o trzech źródłach agresji: po pierwsze, agresja może wynikać z lęku. Lęk rodzi agresję, a więc jeśli mamy w sobie więcej obaw czy niepokoju, możemy być bardziej agresywni. Drugim źródłem jest frustracja potrzeb. Trzecim źródłem jest doświadczenie agresji ze strony innych.  Poza ty żyjemy w świecie, gdzie media kreują określone wizerunki, stawiają nam coraz wyżej poprzeczki. Kobiety często pracuja po 10 godzin dziennie starając się dorównać, jako pracownicy męzczynom, a przy tym sa mamami i żonami Ilość oczekiwań wobec nich jest dużo większa niz kiedyś i są w związku z tym najnormalniej przeciążone.
Czytaj całość…
 
Mężczyźni coraz częściej zgłaszają przemoc domową PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Z policyjnych statystyk wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu gwałtownie zwiększyła się liczba mężczyzn, którzy padają ofiarami przemocy domowej ze strony kobiet. W 1999 roku zarejestrowano około 4 tys. takich przypadków, w ubiegłym roku niemal 13 tys.
Czytaj całość…
 
Wyrok Trybunał Praw Człowieka w sprawie Z. przeciwko Polsce PDF Drukuj Email
PRAWO/Publikacje
W dniu 20 kwietnia 2010 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie Z. przeciwko Polsce. Skarga dotyczyła braku egzekucji orzeczeń w zakresie uregulowania kontaktów ojca z dzieckiem. Trybunał uznał, że doszło do naruszenia artykułu 8 Konwencji tj. prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego.
Czytaj całość…
 
Kochać to znaczy chronić PDF Drukuj Email
PRAWO/Publikacje
Ustalenie form sprawowania opieki nad dzieckiem po rozwodzie wiąże się zwykle z wielkim i emocjami. Najczęściej nie ma tu rozwiązań, które w pełni satysfakcjonowałby obie strony, ale warto zadbać o dobry kompromis - taki, w którym obie strony ustąpią w sposób znaczący w istotnych dla siebie kwestiach.
Czytaj całość…
 
Mężczyźni kontra kobiety PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Mózgi mężczyzn i kobiet są odmienne zarówno pod względem strukturalnym, jak i biochemicznym - mężczyźni np. mają większe ciało migdałowate i szybciej produkują serotoninę. Obie płcie inaczej reagują na silny stres: kobiety uruchamiają ciało migdałowate lewej półkuli i pamiętają głównie emocjonalne szczegóły zdarzeń, zaś mężczyźni używają prawego ciała migdałowatego i zapamiętują sedno sprawy.
Czytaj całość…
 
Zwycięstwo dodaje nam skrzydeł PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Efektem zwycięzcy zajął się zespół badaczy z University of Wisconsin w Madison (USA) pod kierunkiem Matthew Fuxjagera. Efekt ów polega na tym, że po każdej wygranej walce rośnie zdolność do pokonywania kolejnych przeciwników (naturalnie do czasu). Tego typu zależność stwierdzono, obserwując zachowanie samców wielu gatunków zwierząt. Przypuszcza się, że dotyczy ono również człowieka.
Czytaj całość…
 
Testosteron obniża hojność PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Dr Karen Redwine z Claremont Graduate University w Kalifornii (USA) badała, jak zmienia się zachowanie panów po zaaplikowaniu im solidnej porcji męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Uczestnicy eksperymentu otrzymali po 10 dolarów i mieli według własnego uznania podzielić się tą kwotą z nieznajomym mężczyzną. Jeśli ten zaakceptował datek, wszyscy uczestnicy gry zachowywali pieniądze. Jeśli natomiast uznał, że zaproponowano mu za mało, tracili swoje udziały.
Czytaj całość…
 
Od nowego roku z urlopu macierzyńskiego korzystać będą mogli ojcowie PDF Drukuj Email
PRAWO/Publikacje
Znowelizowany kodeks pracy wprowadza od stycznia urlop ojcowski. W 2010 roku każdy tata będzie mógł pójść na taki urlop na jeden tydzień, a od 1 stycznia 2012 roku urlop ojcowski wzrośnie do dwóch tygodni. Urlop ojcowski nie jest urlopem obowiązkowym. Ojciec może z niego skorzystać, ale nie musi. Podobnie jak w przypadku macierzyńskiego, urlop przysługuje tylko mężczyznom zatrudnionym.
Czytaj całość…
 
Myszy i ludzie PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Kalifornijskie myszki (Peromyscus californicus) są fantastycznymi tatusiami. Tworzą monogamiczne pary i opiekują się potomstwem z równym poświęceniem co samice, robiąc przy nich wszystko z wyjątkiem karmienia piersią. To rzadkość, zwłaszcza wśród ssaków, ale w przypadku tych myszek takie zachowanie się opłaca. Ojcowska troskliwość decyduje bezpośrednio o liczbie przeżywającego potomstwa.
Czytaj całość…
 
Tata jest "naukowo" potrzebny PDF Drukuj Email
PSYCHOLOGIA/Publikacje
Wiele danych wskazuje na to, że dzieci pozbawione od początku ojcowskiej opieki są znacznie bardziej narażone na uzależnienie od narkotyków czy alkoholu, słabiej się uczą, częściej popadają w konflikt z prawem. Czyżby więc brak ojca wywoływał zmiany w ich mózgach? Grupa badaczy z Niemiec z Uniwersytetu Ottona von Guerickego w Magdeburgu prowadzili badania na pewnym gryzoniu (Octodon degus), który znany jest z tego, że zarówno matka, jak i ojciec opiekują się potomstwem. Porównali budowę mózgu dzieci rozwijających się w pełnych rodzinach i tych pozbawionych ojca zaraz po przyjściu małych na świat.

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 40 z 223

Logowanie

Login

Hasło

Remember me?
Zapomniane hasło?
Załóż konto

Tatusiowe menu

Nasze Forum
Weekendowy Tata
Czy nasze państwo realnie wspiera równouprawnienie w życiu rodzinnym?
 


Dotacja
  Kwota [PLN]Ostatnio nadesłane:

Odwiedza nas 2 gości
25.04.2018.